"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Азербайджан експортує нафту і нафтопродукти більш ніж в 30 держав світу - Віце-президент SOCAR

Інтерв'ю журналу SOCAR Plus c віце-президентом SOCAR зі стратегічного розвитку Тофіг Гахрамановим.

- Шановний Тофіг Муаллім, компанія SOCAR в останні роки стала однією з найжвавіших і принципових на глобальних ринках нафти і газу. Природно, що причина цього полягає в завданнях, поставлених перед SOCAR Президентом країни. Які принципи лежать в базі ближньої і тривалої стратегії компанії?

- Заснована в 90-х роках минулого століття Загальнонаціональним фаворитом Гейдаром Алієвим стратегія муніципального будівництва і нафтова стратегія дають свої вдалі результати. В базі цих досягнень лежить підписання в 1994 році "Договору століття", творцем якого є наш Загальнонаціональний фаворит Гейдар Алієв.

Повний план стратегічного розвитку SOCAR на період до 2025 року "гратиме головну роль в ухваленні рішень та отриманні потрібної гос підтримки

Зараз Азербайджанська Республіка під керуванням Президента Ільхама Алієва продовжує домагатися великих успіхів у суспільно-політичному, промислової та соціально-економічній сферах.

Разом з цим, послідовний розвиток SOCAR, доручення Президента Азербайджанської Республіки государя Ільхама Алієва про перетворення в маленький період компанії в конкурентоспроможну на світовому ринку структуру поставило на порядок денний розробку одного плану стратегічного розвитку SOCAR.

Для заслуги цієї мети в структурі управління SOCAR було засновано посаду віце-президента зі стратегічного розвитку, наказом президента SOCAR 30 серпня 2010 була розпочата і 28 грудня 2011 завершена робота над "всеохоплюючим планом стратегічного розвитку SOCAR на період до 2025 року".

У підготовці документа взяли роль все віце-президенти та керівники структурних підрозділів компанії, для виконання цієї принципової роботи була залучена інтернаціональна консалтингова компанія Pricewaterhouse Coopers.

Розроблений за 16 місяців та володіє енциклопедичними якостями цей принциповий документ складається з 8 головних розділів. Аналогічний докладний документ мається на кожній інтернаціональної енергетичної компанії і його оновлення знаходиться в центрі уваги її управління.

"Повний план стратегічного розвитку SOCAR на період до 2025 року" гратиме головну роль в ухваленні рішень та отриманні потрібної гос підтримки. Він також стане основою для деталізованого планування на найближче майбутнє.

З його допомогою ми формуємо єдиний погляд на диверсифікацію діяльності нашої компанії з усіма зацікавленими сторонами, також роз'яснюємо, в яких напрямках компанія хоче розвиватися в ближньому і далекому майбутньому. До відома, я бажав би сказати, що "Повний план стратегічного розвитку SOCAR на період до 2025 року" є документом для службового використання, і останнім часом громадськості буде представлений його лаконічний огляд. Крім того, важливо відзначити мета і цілі плану стратегічного розвитку, які визначають вектор стратегічного розвитку SOCAR. Місія компанії SOCAR - забезпечення паливно-енергетичної безпеки Азербайджанської Республіки та забезпечення стратегічних інтересів розвитку нафтогазової та нафтохімічної галузей з впровадженням передових та екологічно чистих технологій, підтримка науково-технічного, економічного і розумового потенціалів Азербайджану, заняття головних позицій в регіональних та міжнародних енергетичних проектах, отримання найбільшого прибутку від реалізації вуглеводнів і продуктів їх переробки на внутрішньому і зовнішньому ринках.

Бачення SOCAR: стати операційно-ефективної, адекватної у соціальній та екологічній відповідальності передовій практиці в світі, найбільшої в світі вертикально вбудованої інтернаціональної нафтогазовою компанією.

Бажав би відзначити, що одна з першочергових стратегічних завдань всеосяжного плану - задачка модернізації нафтогазового сектора і нафтохімічної індустрії - відшукала відображення в складеної Адміністрацією Президента і винесеною Розпорядженням Президента Азербайджанської Республіки від 29 листопада 2011 року на публічне обговорення концепції "Азербайджан - 2020: погляд у майбутнє ".

- Посеред стратегічних цілей, разом з задачками по підвищенню видобутку нафти та її транспортування, поставлені також завдання з видобутку і транспортування газу на зовнішні ринки, задачки з розвитку нафтопереробки. Що Ви зможете сказати про перспективи видобутку газу, його транспортування, про перспективи нафтопереробки в країні?

- У 2011 році в Азербайджані було видобуто 45,6 млн. Тонн нафти і 25800000000. кубометрів газу. SOCAR сприймає всі потрібні заходи для збільшення видобутку нафти і газу. SOCAR сприймає всі потрібні заходи для збільшення видобутку нафти і газу.

До таких заходів відносяться масштабні проекти: розвідувальні роботи за рахунок внутрішніх ресурсів на родовищі "Умід"; відкриття разом з французькою компанією "Тоталь" великого газо-конденсатного родовища "Абшерон" (первинні оцінки становлять 200 мільярдів. кубометрів газу і 40 млн. тонн конденсату на родовищі "Умід", 350 мільярдів. кубометрів газу і 45 млн. тонн конденсату - на родовищі "Абшерон); плани з розвідки та експлуатації разом з німецькою RWE на структурі" Нахчиван ", заходи для забезпечення початку видобутку газу з родовища" Шах-Деніз "," Фаза 2 "в 2017 році.

На додаток до згаданого вище варто відзначити і плани з насиченою розробці родовища "Гюнешлі" в мілководній частині азербайджанського сектора Каспійського моря, родовища "Бабек", також відкриття і розробку інших багатообіцяючих структур, розвідку в мілководних частинах моря на глибині до 20 метрів, на суші - в мезозойських шарах. Крім того, за допомогою сучасних технологій, планується збільшення нафтовіддачі наявних родовищ і оптимізація проектів по експлуатації неефективних родовищ.

Черговий ваш питання пов'язане з поставкою газу, що видобувається на світові ринки. Як ви розумієте, в поточний час видобувається газ йде на експорт в 3-х напрямках:

  • Магістральний газопровід Баку-Тбілісі-Ерзерум (Азербайджан-Грузія-Туреччина);
  • Магістральний газопровід Газімагомед - Аcтара - Бінд-Біанд (Азербайджан-Іран) (Іран взамін придбаних обсягів газу поставляє відповідну кількість газу в Нахчиванської АР);
  • Магістральний газопровід Газімагомед - Моздок (Азербайджан-Росія).

Якщо гласить про тривалих поставках газу з Азербайджану до іноземних ринків, то зараз для цього є 4 можливих маршруту. Це проекти TANAP, Nabucco-West, TAP і AGRI. Проект TANAP є одним з головних частин освоєння проекту 2-го кроку "Шах-Деніз".

В рамках "Фаза 2" цього проекту в Туреччину транспортуватиметься 16 млрд кубічних метрів газу, з яких 6 мільярдів. кубометрів газу буде продаватися в Туреччині, а 10 мільярдів. кубометрів будуть експортовані в Європу. В цьому проекті BOTAS має 20%, SOCAR - 80% акцій. За проектом TANAP - 26.06.2012 р між Азербайджаном і Туреччиною було підписано відповідну угоду.

Якщо гласить про проекти Nabucco-West і TAP, то вивчаються обидва варіанти і в 2013 році очікується спільне рішення SOCAR і консорціуму "Шах-Деніз".

Триває робота по техніко-економічному обґрунтуванню проекту AGRI.

За іншою частини запитання - про перспективи розвитку в країні нафтопереробки, необхідно підкреслити, що нами здійснюються належні роботи по короткотерміновим і тривалим планам. У поточний час в країні працюють два нафтопереробних заводи, що належать SOCAR, - нафтопереробний завод імені Гейдара Алієва (Бакинський нафтопереробний завод) і завод "Азернефтьяг".

Обсяг нафтопродуктів, вироблених на цих підприємствах, перевершує внутрішній попит, і, таким макаром, Азербайджан виступає в ролі нетто-експортера нафтопродуктів. Географія експорту нафтопродуктів обхоплює Грузію, країни Каспійського і Чорноморського басейнів. У поточний час близько 50-60% споживаних в Грузії нафтопродуктів імпортується з Азербайджану.

Крім дизельного пального, відповідного еталону Євро- 3, бензин, вироблений в країні, відповідає поки еталону Євро-2. Крім того, найближчим часом в наявності тенденція до підвищення попиту на бензин в нашій країні.

Беручи до уваги все це, для зростання виробництва бензину та приведення його до еталону Євро-3, в ближньому майбутньому намічена реконструкція установок з переробки на БНЗ ім. Гейдара Алієва. Це тільки короткострокові плани, після виходу в 2020 році на повну потужність нового комплексу NQNK (нафтогазопереробної і нафтохімічного комплексу) ці два заводи, також газопереробний завод і підприємства ВО "Азеркімья" рівномірно будуть виведені з ладу.

- Для того щоб компанія SOCAR була широко представлена ​​на глобальних ринках, потрібне проведення великомасштабних рекламних дослідних робіт, встановлення партнерських відносин з провідними зарубіжними фірмами. Яка робота ведеться в цьому напрямку, чи передбачаються незмінні партнерські відносини з якими-небудь транснаціональними компаніями в світі?

- SOCAR в поточний час за межами країни інтенсивно веде торгівлю нафтою і газом, нафтопродуктами та нафтохімічної продукцією, також виробляє продаж нафти між третіми особами. У підсумку розширення роботи на інтернаціональних ринках компанія зробила консульства в Грузії, Україні, Німеччині, Австрії, Англії, США, Казахстані, Ірані, Румунії, Туреччини, Швейцарії. Засобом цих власних представництв SOCAR часто проводить рекламні дослідження в самих країнах і оточуючих їх регіонах.

Зараз ми реалізуємо в Туреччині принципові проекти у розвитку нафтопереробки і нафтохімії. В минулому році з метою забезпечення сировиною компанії Petkim, 61,32 відсотка акцій якої належать нам, був закладений фундамент нафтопереробного заводу STAR. Крім того, компанія домоглася великих успіхів у розвитку власної мережі продажів.

Чинне в Грузії підрозділ SOCAR - SOCAR Georgia Petroleum - виробляє оптову та роздрібну продаж нафтопродуктів, проводить всі види робіт з купівлі та продажу природного газу, управляє газорозподільними мережами Грузії, вдало керує Кулевскім нафтовим терміналом.

Під брендом SOCAR зараз в Грузії працює близько 100 АЗС. SOCAR Energy Ukraine працює на паливному ринку України, зараз в цій країні діє 3 нафтобази та 26 АЗС, що належать SOCAR. SOCAR Petroleum Romania працює на румунському ринку пального, на сей день тут здані в експлуатацію 1 нафтобаза і 15 АЗС. У поточний час нафта і нафтопродукти різними маршрутами експортуються в США, Китай, Великобританію, Німеччину, Францію, Італію, Іспанію, Індію, Індонезію, Південну Корею, Таїланд, Бразилію, Чилі - всього більше, ніж в 30 держав світу.

Зроблена нами в Швейцарії для забезпечення прямих продажів споживачам нафтопродуктів і для централізації цієї роботи компанія SOCAR Trading протягом недовгого періоду, виявивши визнання в Європі, відкрила консульства в Сінгапурі, Об'єднаних Арабських Еміратах, В'єтнамі і за допомогою їх суттєво зміцнила наші позиції на ринках Східної та Південно-Східної Європи, Північної і Західної Африки, Південно-Східної Азії та басейну Середземного моря.

Географія нашого ролі на інтернаціональних ринках буде розширюватися і далі.

Засобом SOCAR Trading в 2010 році в порту Фуджейра в Об'єднаних Арабських Еміратах було розпочато будівництво терміналу зі зберігання нафтопродуктів, розрахованого на 20 резервуарів загальною ємністю 641 тис. Кубометрів. Частина цього проекту, розрахована на прийом 114 тис. Кубометрів, вже завершена. Крім того, зроблена SOCAR Trading компанія SOCAR Trading Singapore 19 серпня 2011 уклала з Корейської державною нафтовою компанією договір на зберігання сирої нафти.

За умовами угоди, SOCAR Trading Singapore протягом 2-ох років (з можливістю продовження на один рік) отримала право зберігати в Кореї 5,3 млн. Барелів нафти, що належить третій стороні. Придбання SOCAR найбільшої в Європі роздрібної мережі Esso Switzerland - неодмінно одне з найбільш важливих подій в 2011 році. SOCAR і Exxon Mobil Central Europe Holding GmbH 16 листопада 2011 уклали договір, згідно з яким у розпорядження SOCAR перебігли мережу АЗС на більш, ніж 170 заправок, структура, що займається маркетингом пального для промислових і оптових клієнтів, Газонаповнювальний завод в Ванген-Ольтені, також акції швейцарської компанії, що контролює термінали і паливопроводи, авіазаправки в аеропортах швейцарських міст Женева і Цюріх.

Як я зазначив раніше (відповіді на 1-й і 2-й питання), SOCAR в рамках угод про розділ продукції встановила і розвиває співпрацю в питаннях транспорту нафти і газу з такими транснаціональними компаніями, як BP, Statoil, Total, RWE.

- З наступного року починається будівництво нафтогазопереробної і нафтохімічного комплексу (NQNK). Яке призначення цього комплексу, якою його виробничий і експортний потенціал?

- Як ви розумієте, на підставі доручення Президента Азербайджану Ільхама Алієва SOCAR ведеться напружена робота над проектом створення комплексу по нефтегазопереработка і нафтохімії (NQNK). Основними цілями проекту NQNK є створення сучасного і масивного виробництва на базі передових та екологічно чистих технологій, випускового високоякісну і цінну продукцію, що забезпечить енергетичну безпеку країни та підвищить її експортний потенціал. У підсумку реалізації проекту NQNK, як я зазначав у відповіді на 2-е питання, діючі зараз нафтогазопереробної і нафтохімічні підприємства будуть виведені з ладу, в Баку і Сумгайите будуть вивільнені величезні площі, покращиться екологічна обстановка.

Виходячи з труднощі й відповідальності завдань, на початку минулого року в структурі SOCAR було створено новий структурний підрозділ - Департамент з питань NQNK, і я, будучи віце-президентом компанії, відразу очолюю позначений департамент. На сей день створено ТЕО NQNK, проведені певні роботи з оптимізації обраної конфігурації комплексу, ведеться ліцензійний вибір відносно обладнання, що входить в конфігурацію.

Розробку по ТЕО і оптимізацію провели всесвітньо відомі в області нефтегазопереработки і нафтохімії компанії - французька TECHNIP (Італійський кабінет) і південноамериканська UOP (Англійська кабінет). Технічний нагляд та консультації SOCAR допомагають вести відомі в світі - південноамериканська FLUOR (Голландський кабінет) - на стадії розробки ТЕО, швейцарська FOSTER WHEELER (Італійський кабінет) - на стадії оптимізації. На сьогоднішньому, ліцензійному кроці, за підсумками тендера, проведеного SOCAR, консультаційні роботи виробляє компанія FLUOR.

У той же час з урахуванням подання місцевих вчених і професіоналів нами сотворена робоча група з 11 осіб з учених Державної академії і до проектних робіт притягнутий інститут НДПІ "Нафтогаз". В якості консультанта по проекту компанія SOCAR заманила висококваліфікованих зарубіжних професіоналів - Карлоса Кабрера (колишнього президента UOP), Філліп Джіонджі і Орхана Кочоглу (великих професіоналів, які працювали, відповідно, в компаніях UOP і Technip), які учавствуют в обговоренні ведеться роботи, дають поради для вибору правильних рішень. Крім того, з урахуванням масштабу і труднощі завдань, які охоплюються проектом NQNK, передбачено залучення консалтингових компаній з питань грошей, права та екології.

Вдало ведеться робота в цьому напрямку - проведено тендери по визначенню компаній для надання консультацій по грошовим і юридичних питань.

За підсумками тендера, консультантом SOCAR з юридичних питань проекту NQNK обрана інтернаціональна риття Clifford Chance LLP (Великобританія), ім'я грошового консультанта буде зрозуміло в останній час. Природно, у результаті реалізації проекту NQNK буде досягнутий технічний і технологічний прорив в цій області. Створення такого сучасного і складного виробництва і роботи на найвищому рівні підготовки місцевих інженерів дуже важливі.

Компанія продовжує робити почергову і складну роботу в цьому напрямку. Так, компанія SOCAR на базі власного проектного інституту зробила спільне підприємство з компанією Foster Wheeler і має на увазі з її допомогою підняти на сучасний рівень пізнання місцевих інженерно-проектних кадрів.

Разом з цією роботою, ведеться підбір земляного ділянки для будівництва NQNK. На кордоні Гарадазького і Абшеронскоого районів, поблизу селища Сангачал, обрана відповідна територія, на якій вже проводяться геологорозвідувальні та інші роботи. До цієї роботи залучені як розвідувальні та проектні структури SOCAR, так інші подібні структури республіки.

Уже завершені загальні роботи по сейсмології, геодезії та геології ділянки, їх результати аналізуються, і по них готується підсумковий звіт. Новий комплекс буде складатися з заводу з переробки газу (QEZ), нафтопереробного заводу (НПЗ), нафтохімічні заводи (НКЗ) і енергетичного блоку, в цілому тут діятиме близько 40 технологічних установок.

Відповідно до графіка по ТЕО, фабрики, що входять в структуру NQNK, заплановано поетапно ввести в дію в 2017-2020 роках. Беручи до уваги, що із заводів тільки газопереробний має можливість діяти незалежно (сировинна база і споживання очищеного газу), запропоновано прискорити його будівництво. Для цієї мети останнім часом спільне підприємство SOCAR-Foster Wheeler Engineering приступить до інженерно-проектних робіт, а будівництво почнеться в 2013-ом і закінчиться в 2017 році.

Газопереробний завод забезпечить глибоку чистку попутного газу, його річна потужність складе 10-12 мільярдів. кубометрів.

Корисні вуглеводневі фракції, придбані в процесі переробки, - етан і пропан - в якості сировини будуть орієнтовані на нафтохімічний завод.

Очищений від механічних домішок і шкідливих фракцій метан, для подачі популяції і фабричним компаніям буде подаватися в газорозподільну мережу, також поставлятися закордонним споживачам. Нафтопереробний завод включатиме близько 30 технологічних установок із загальною потужністю з первинної переробки 10 млн. Тонн сирої нафти на рік. В якості сировини будуть вживатися марки нафти "Нафта Дашлари" і Azeri Llight.

У разі необхідності для переробки на цьому заводі можуть бути залучені додаткові обсяги легкої нафти з інших держав Каспійського басейну. Авто бензини АІ-95 і АІ-98, реактивне пальне Jet A-1, дизельне пальне, базисні масла, бітуми, анодний кокс, скраплений газ та інша продукція стовідсотково задовольнить зростаючі потреби країни, величезні обсяги будуть експортуватися за межу. Нафтохімічний завод складатиметься з установок по випуску етилен-пропілену, поліетилену низького і високого тисків (фази газу та суспензії), поліпропілену, бутану-1, бутадієну.

В цілому намічено створення 1,7 млн. Поліолефінів, частина їх буде вживатися в республіці (у тому числі для виробництва товарів народного споживання та продукції промислового призначення), більша частина решти продукції експортуватиметься. З урахуванням того, що нафтохімічна продукція є продуктом з високою доданою вартістю, ми можемо сказати, що експорт цих товарів викличе приплив в країну величезної кількості валюти.

Енергоблок комплексу NQNK буде встановлений для того, щоб забезпечити його потреби в енергії, він даватиме до 250 МВт електроенергії, пара, стиснутого повітря та інших енергоносіїв. Надлишкові обсяги електроенергії будуть подаватися в енергосистему країни.

Сумарні інвестиції в проект NQNK, як очікується, складуть близько 17 мільярдів. дол. США (з урахуванням процентної ставки за банківськими кредитами). Повна окупність цих витрат складе приблизно 7-8 років після початку роботи NQNK.

- Сфера Вашої відповідальності пов'язана з майбутнім SOCAR. Це не тільки лише дуже захоплююча, та й вимагає багато часу та праці робота. Чи буває у вас вільний час?

Якщо буває, чому Ви присвячуєте його, що, крім роботи, заходить в коло Ваших інтересів? Якщо можна, дайте інформацію про Вашу сім'ю.

- Стовідсотково згоден з вами - моя робота і дуже захоплююча, і просить багато часу та праці. Як і до цього, на сьогоднішньому ділянці роботи я намагаюся бути творчим керівником, націленим на інновації. Волію працювати з юними, багатообіцяючими співробітниками.

Приміром, більше 85% від загального числа зайнятих в Департаменті NQNK службовців молодше 34 років!

Позитивні результати дає практика навчання юних кадрів SOCAR в провідних вищих навчальних закладах світу.

Що стосується вільного часу, то в будні деньки його фактично не буває. В суботні вечори, по здатності, зустрічаюся з друзями, в неділю намагаюся бути з родиною. У минулому захоплювався читанням художньої літератури, зараз для цього залишається менше і менше часу.

Все ж, в силу службової необхідності, часто працюю зі спеціальною літературою, різними бюлетенями, аналітичними статтями і т.д.

З новинами знайомлюся через веб або телебачення. У мене немає особливого хобі у вигляді риболовлі, полювання, але, як і в молодості, я люблю футбол і шахи.

Одружений, маю двох малюків та красивого внука. Дружина за професією - орієнталіст, доктор історичних наук, доктор Бакинського муніципального інституту. Мій син - минулий співробітник таких впізнаваних компаній, як KPMG, Ernst Young, Statoil.

У 2008 році, коли створювалася компанія SOCAR Trading, він був запрошений управлінням в її стартовий склад і в поточний час працює в якості віце-президента з економічних і грошових питань. Моя дочка навчається в Женевському інституті за спеціальністю "Поліграфія і дизайн".

І.А.

Джерело: http://www.1news.az