"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Associated Press: Проект Кашаган - новий козир Казахстану

Нафтове родовище Кашаган, Казахстан. На величезному нафтовому родовищі Кашаган, яке розміщене в Казахстані, починають розростатися штучні острови. Ці острови схожі на міражі, до яких по мілководдю Каспійського моря спливаются маловодні суду.

Про це пише Associated Press.

Створення цих островів стало величезним подвигом, але істинне випробування ще попереду, оскільки залишається невизначеність з приводу того, коли по суті розпочнеться викачка першої нафти. Незважаючи на всю невизначеність, влада Казахстану планують почати викачку нафти в майбутньому році.

Після того, як 2000 року геодезисти підтвердили, що Казахстан має великими припасами нафти, світові енерго компанії відреагували на цю новину з радістю. На думку багатьох оглядачів, схожа знахідка була неможлива. В останні чотири десятиліття ніхто не чув про схожою знахідку.

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв іменував родовище Кашаган, де, на думку деяких, є до 13 млрд барелів нафти, найбільшою надією власної юний країни.

Все ж, розробка віддаленого морської ділянки, який за своїми розмірами дорівнює половині штату Делавер, і де спостерігається мінлива погода, виявилася складною справою. У порівнянні з більшістю офшорних енергетичних проектів північна частина Каспійського моря дуже маленька. Через мілководдя неможливе транспортування важкої техніки на глибоководних судах.

Також є й така проблема, як тендітна екосистема регіону, який є місцем нересту перебувають під загрозою зникнення осетрових, середовищем проживання рідкісного каспійського тюленя і зоною пересування численних птахів.

Через затримку проекту "Кашаган" ускладнилися відносини між зарубіжними нафтовими компаніями, які ведуть розвідку та розробку даного нафтового родовища - з Італії, Франції, Голландії, США і Японії - і урядом Республіки Казахстан.

Казахстан є більшою мірою мусульманської державою, територія якої вчетверо більше штату Техас. Також ця країна межує з Росією і Китаєм. Казахстан здобув незалежність в 1991 році після розпаду Радянського Союзу.

Завдяки низці великих нафтових проектів та інших істотних припасів потрібних копалин ця малонаселенная степова країна, в якій проживає 16,5 мільйона людей, стала багатою.

Але, багато місцевих мешканці нарікають на те, що багатства Казахстану погано розподілені.

На островах

Вдалині від політики технічні специ, які працюють на штучних островах проекту "Кашаган" - 2-ух довгих, вузьких лабіринтів свердловин і модулів обробки, які пов'язані мостом - сяють гордістю за свої заслуги.

"У 2004 році, коли ми тільки починали роботу, півострів був схожий на маленький ящик", вимовив менеджер проекту дочірньої компанії ENI "Agip KCO" Джанкарло Руйї. Крім італійської компанії, в проекті "Кашаган" беруть участь "Shell", "ExxonMobil", "Total", "ConocoPhillips", "Inpex" і казахська муніципальна компанія "КазМунайГаз".

Камінці і пісок, які потрібні для створення острова і його 4 малих островів, були ретельно перевезені з риболовецького порту "Баутино", який розміщений приблизно в 350 кілометрах на південь.

Але коли вітер починає переміщати вапняно-зелені води Каспійського моря на південь, рівень моря опускається нижче судноплавного, а 18-годинна літнє пересування на судні може стати нездійсненним. Тому іноді робочі зобов'язані пересуватися на вертольотах. У зимовий час прибудуть криголами, які займуться чищенням шляхів для судів.

Для захисту острова від руйнівного крижаного дрейфу буде вибудувано оборонне кільце.

"Часом з'являються небезпечні ситуації. Коли лід починає почасти танути і перемішуватися з водою, вся ця маса стає схожа на жижу. І під час хвилювання моря вся ця жижа починає рухатися з дуже великою швидкістю", вимовив керуючий інфи і дизайну "Agip KCO" Роберт Данкль.

Будівельна команда використовувала комп'ютеризовану систему для будівництва островів. Також команда використовувала будівельну техніку, яка застосовувалася для будівництва островів у вигляді пальм в Дубаї. "Ми зазвичай говоримо, що просто скидаємо камінці у воду", вимовив Руйї. "Але кожен скидання камінчиків і породи контролювався за допомогою GPS. Це було потрібно для розрахунку глибини та місця розташування", додав він.

Для формування острова було застосовано близько 200 тисяч тонн бетону і 600 тисяч навантажених породою вантажівок. У поточний час на півострові вибудувано величезну кількість приміщень, в яких було розташоване обладнання для вдування газу, і аварійні генератори з Норвегії, Італії та Дубай.

Паралельно з будівництвом на півострові були намічені місця, де буде пробурено 12 свердловин, з яких наступного почнеться викачування сірчистої нафти, яка знаходиться на глибині 4200 метрів нижче морського дна. На островах, які знаходяться поруч з головним, почалося буріння ще восьми свердловин. На 3-х залишилися островах триває буріння ще 20 свердловин, які будуть пробурені до кінця 2016 року.

Тим часом тисячі робочих в помаранчевих костюмчиках, які працюють на островах, дрімають в плаваючих будинках. Їх зміна триває місяць. До подальшого році число робочих на основному півострові буде знижений до 240 чоловік, а автоматичні морські операції здійснюватимуться з надтехнологічною диспетчерської.

Ризикована справа

У 2000 році, коли на Кашагане була знайдена нафта, вартість на неї становила близько 30 баксів США за барель. І будь-які великі інвестиції в проблемний енергетичний проект здавалися незрозумілими, а з іншого боку все могло окупитися. За минулі 10 років вартість на нафту піднялася більш, ніж утричі.

Але так само виросли і витрати на енергоємні лад роботи, обладнання та матеріали.

На проект "Кашаган" було витрачено більш 30 млрд баксів США - набагато більше, ніж передбачалося спочатку. На самому початку було оголошено, що проектна ціна "Кашагана" складе приблизно 10 млрд баксів США. 1-ша фаза розробки може навіть перевищити суму в 45 млрд баксів США.

Також дана сума може збільшитися, коли почнеться 2-га фаза або буріння на інших ділянках об'єкта.

"Для компаній 1-ша фаза є накладної", вимовив аналітик "IHS Energy" Ендрю Нефф. "2-га фаза повинна буде закінчитися в період з 2018 по 2019 рр. І як я знаю, протягом останніх 2-ох років на проекті" Кашаган "не спостерігалося якогось прогресу".

Казахстан був розчарований, що відкладається викачка першої нафти, яка за надзвичайно оптимістичним планам мала розпочатися в 2005 році. Проект "Кашаган" діє за угодою про розподіл продукції. За цією угодою міжнародні компанії беруть на себе витрати за розвідку і розробку.

Прибуток буде розподілена між інвесторами та урядом по ковзної шкалою.

Зараз, коли Казахстан багатіє за рахунок видобутку нафти з інших родовищ, уряд цієї країни веде переговори з позиції сили і прагне адаптувати договір на більш прибуткових критеріях. Уряд бажає почати отримувати податок від зарубіжних компаній за право видобутку нафти на її місцевості, а муніципальна компанія "КазМунайГаз" отримувати свій прибуток, так як їй належить 16,85% акцій даного проекту. "Все дивляться на проект" Кашаган ", так як ця велика" дійна корова "почне давати прибуток останнім часом", вимовив Нефф.

Незважаючи на те, що кілька років тому виконавчий директор компанії "КазМунайГаз" заявив, що до 2015 каспійська нафта дозволить Казахстану приростити обсяг річний видобутку нафти до 180 мільйонів тонн або 1,3 млрд барелів, в поточний час посадові особи кажуть, що рівень річний видобутку нафти складе до 90 мільйон тонн. Для заслуги цієї мети "Кашаган" повинен буде видавати 370 тисяч барелів нафти на день.

Угода про розділ продукції виходить в 2041. Беручи до уваги розмір інвестицій, дана дата дуже хвилює багатьох членів консорціуму. Але відмінна новина полягає в тому, що на цьому тижні нафта продавалася по вартості приблизно в 92 баксів США за барель.

"Ми знаємо, що даний проект буде працювати і після 2041", виголосив представник "North Caspian Operating Co" Алан Гуно. "Будь-яка компанія бажала б продовжити угоду", додав він. В той час, як казахстанські бюрократи та керівники нафтових компаній готові почати відкачувати нафту, світогляд працюючих на об'єкті професіоналів оптимістичніше.

"Без виробництва у нас не буде доходу. У їх немає доходу, і вони бажали б мати дохід якомога швидше. Але ми не станемо починати роботу, якщо ми не будемо переконані в тому, що все зроблено правильно", зазначив Гуно.

Джерело: Нафта Росії