"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Казахстан розширює свою присутність в Східній Європі

Казахстан зумів прорубати "вікно в Європу", купивши румунський нафтоконцерну Rompetrol, і зараз хоче йти далі: більше переробляти тут власної нафти, більше продавати на європейському ринку нафтопродуктів, а заодно розширювати тут свою ресурсну базу.

Цього року державна компанія "КазМунайГаз" закінчила модернізацію власного головного активу в Східній Європі - нафтопереробного заводу "Петромідія" на березі Темного моря. Зараз підприємство може переробляти 5 млн тонн казахстанської нафти сорту Urals і видавати при цьому бензин, що відповідає найвищим вимогам Євросоюзу, еталона євро-5 і євро-6. Після того як на черговий питання митника в міжнародному аеропорту Бухареста про мету мого візиту в Румунію я відповіла, що приїхала в складі групи казахстанських журналістів на запрошення компанії Rompetrol, то відразу, без додаткових уточнень отримала штамп у власному паспорті, що надає мені "зеленуватий коридор" для візиту в цю країну.

Той факт, що в період світової фінансової кризи, що охопила спочатку Європу, казахстанські нафтовики змогли купити і зробити роботу 1-го з найбільших заводів в Румунії, тут гідно здавна змогли оцінити і уряд, і місцеве населення. Звідси таке скрізь шанобливе ставлення не тільки до Казахстану, та й до всіх гостей і партнерам, які прилітають в Rompetrol.

Крім представників казахстанських ЗМІ в Бухарест прилетіла ціла міжнародна команда журналістів з Грузії, Франції, Болгарії, України та Туреччини - з числа тих держав, де Rompetrol має дочірні філії.

Нагадаємо, що покупку нашої республікою в 2007 році такого величезного активу за кордоном, який включав в себе два НПЗ на узбережжі Чорного моря з розгалуженою мережею АЗС в майже всіх країнах Євросоюзу, називали не інакше, як проривом Казахстану до Європи.

Як зрозуміло, президент країни Нурсултан Назарбаєв не один раз говорив про те, що республіка повинна перейти із статусу просто сировинної країни в статус виробника продуктів більш найвищого переділу.

Глава країни мав на увазі, що Казахстан має постачати на світові ринки не тільки лише сировину, та й продукти з більш високою додатковою ціною. Йдеться спочатку про головне експортному товарі країни - нафти і похідних з неї - нафтопродуктах.

З покупкою активів в Румунії республіка зараз не просто постачає нафту в Східну Європу, та й переробляє її на власному НПЗ "Петромідія", а потім веде торгівлю нафтопродуктами в країнах Євросоюзу. Зараз кількість АЗС під брендом "Ромпетрол" і прапором Казахстану з моменту придбання перевалило за 1000.

Днями в румунському містечку Констанца, недалеко від якого знаходиться нафтопереробний завод "Петромідія", відбулася урочиста церемонія з нагоди закінчення шестирічного проекту модернізації цього підприємства.

Як і належить, червонувату стрічечку в присутності працівників і гостей заводу перерізали генеральний директор Rompetrol Жаннат Тусупбеков і муніципальний секретар Міністерства економіки Румунії Родін Трайк.

"З закінченням модернізації потужність переробки заводу" Петромідія "зросла з 3,8 до 5 млн тонн на рік", - сказав на прес-конференції після закінчення святкової церемонії глава Rompetrol Тусупбеков.

За його інфи, загальний обсяг інвестицій, вкладених в модернізацію заводу, склав 380 млн баксів США. Ця сума містить в собі будівництво 5 нових установок і розширення 4 наявних.

"Такі суворі грошові вкладення пов'язані з тим, що НПЗ" Петромідія "є стратегічно важливим активом для Казахстану", - виголосив 1-ий заступник голови правління АТ "КазМунайГаз" Данияр Берлібаев, який прилетів з Астани на цю церемонію.

Він пояснив, що завод технологічно здатний стовідсотково переробляти російську високосірчисту нафту сорту Urals і при всьому цьому отримувати бензин найвищого властивості, відповідального жорстким еталонам Євросоюзу, євро-5.

"Казахстану, який планує добувати надалі до 125 млн тонн нафти на рік, завжди був увлекателен вихід на ринок Темного моря. З початком промислової розробки родовища Кашаган наша країна буде поставляти в акваторію Темного моря до 64 млн тонн нафти на рік. Ось тому Rompetrol для нас дуже принциповий пункт на чорноморському узбережжі ", - підкреслив представник нацкомпанії.

За його словами, закінчення модернізації "Петромідія" означає собою розширення присутності Казахстану на ринках Темного і Середземного морів.

"Це новий крок і в розвитку самої компанії Rompetrol - перехід до освоєння нових ринків, таких як Україна і Туреччина", - додав Жаннат Тусупбеков.

Нагадаємо, що зараз Казахстан в особі Rompetrol має виключно в Румунії сім власних нафтобаз, також досить розгалужену мережу АЗС. Крім цього, свої автозаправки у нього є у Франції, Іспанії, Молдові, Болгарії та Грузії.

"Зараз ми ставимо собі завдання - значно приростити обсяг продажів нафтопродуктів спочатку в самій Румунії", - виголосив на прес-конференції старший віце-президент Rompetrol Group Азамат Жангулов. У поточний час, за його словами, Rompetrol реалізує на внутрішньому ринку цієї країни від 1,3 до 1, 8 млн тонн нафтопродуктів.

"Румунія - країна з 25-мільйонним населенням, економіка якої виростає жвавими темпами, а це означає, що буде рости і споживання нафтопродуктів. А тому факт присутності казахстанської компанії на цьому ринку дуже вигідний", - виділив Жангулов.

А за інформацією старшого президента Rompetrol Group Тимура Азімова, є плани по розширенню власної присутності в примикає Болгарії, Грузії, Іспанії, де є філії компанії.

"Але у нас є наміри не зупинятися на досягнутому, а йти далі, на інші багатообіцяючі ринки. Ми проявляємо зараз великий ентузіазм до Туреччини, де вивчаємо здатності організації продажів не тільки лише в містечку, та й в сільській місцевості", - виголосив Азімов.

Крім цього, за його інфи, є плани по входженню на роздрібний ринок України.

"У нас вже сотворена дочірня компанія" Ромпетрол-Україна ", і на сей день тут поки діють дві АЗС", - виголосив він. Але, за його словами, в найближчі 5 років Rompetrol хоче довести кількість власних заправок по всій Україні до 700.

"У нас є потенціал для входження на цей ринок, бо українські НПЗ покривають тільки 30 відсотків потреб. На даний момент ми розглядаємо варіанти декількох брендів: або" Ромпетрол - Нафтогаз ", або" КазМунайГаз ", - додав Азімов.

Як стало зрозуміло в процесі прес-конференції, зараз казахстанська компанія Rompetrol не хоче обмежувати свою діяльність виключно у сфері нафтопереробки і реалізації ПММ. Вона активізувала свою роботу і в секторі розвідки і видобутку вуглеводнів, так іменованому апстрим-секторі. Як доповідав "Літер" на одній із своїх публікацій, в серпні цього року Rompetrol оголосив про початок буріння першої розвідувальної свердловини на геолого-розвідувальному блоці Фокшани.

Нагадаємо, що це 1-ша свердловина для державної компанії "КазМунайГаз", яка є материнською компанією Rompetrol за межами Казахстану.

"Зрозуміло, що тут, в Румунії, немає таких великих запасів нафти, як в Казахстані, але все ж мати під боком черговий джерело сировини було б дуже до речі", - виголосив журналістам керуючий директор Rompetrol Гавіт Куркімов.

Він нагадав, що будь-яка поважаюча себе нафтовидобувна компанія ставить перед собою завдання розширити свої припаси вуглеводнів. Так надходили акули нафтового бізнесу, жадібна активи в країнах, багатих нафтою і газом.

Чи не таємниця, що це заходить в стратегічні плани активних і націлених на лідерство нафтових компаній. Казахстанський Rompetrol - не виняток і так само зацікавлений у розширенні власної ресурсної бази. "Ми тільки-тільки повернулися з Іраку. Мета нашої поїздки - зібрати якнайбільше інформації про здатність ведення там буріння", - додав Куркімов.

Крім нафтовидобутку, геологорозвідки, йде мова про розширення географії надання власних сервісних послуг. До складу The Rompetrol входять також дві компанії, які надають сервісні послуги з буріння свердловин. В поточний час вони отримали замовлення в Лівії, де виробляють свою діяльність. "Лівійський уряд звернулося до нас з проханням почати сервісні послуги на нафтових родовищах, бо поставило перед собою амбітну задачку - досягти довоєнного виробництва нафти.

І ми зараз дуже потрібні у їх ", - резюмував керуючий директор компанії.

Кульпаш КОНИРОВА
Джерело: Веб-сайт газети "Літер"