"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Казахстан забезпечить нафтою і Росію, і Китай

Наша батьківщина в протягом довгого часу залишалася партнером № 1 для Казахстану. Нафтогазова галузь нашої республіки в цьому сенсі не була винятком. Але в сучасних реаліях Казахстан, на думку Олександра Єршова, менеджера проектів агентства "Рейтер", хоче поміняти цінності.

Так склалося історично, що Казахстан потребує російською транзиті для експорту нафти і газу, а російські нафтопереробні фабрики залежать від поставок нафти з РФ. Але, незважаючи на давнє партнерство, за словами пана Єршова, РК розглядає пріоритетним коридором для експорту нафти інше північному другу напрямок.

Обставин для перегляду пріоритетного напрямку транзиту нафти у РК, за оцінкою професіонала, предостатньо. Однією з таких обставин є незмінні перебої поставок нафти на Павлодарський НХЗ з Росії. В травні поточного року РФ зменшила поставки на Павлодарский НХЗ практично в два рази.

Замість 500 тис. Тонн нафти на завод надійшло тільки 270 тис. Тонн, що призвело до нестачі ПММ і підвищенню ціни пального.

Іншою передумовою є незмінні суперечки між Казахстаном і Росією щодо квот на поставку нафти. Незважаючи на те, що країни входять в ТЗ, Наша батьківщина ввела квоти поставки нафти до Казахстану. РФ наполягла на змінах в безмитні поставки нафти, тому що втрати бюджету федерації могли скласти $ 557 800 000, так як митні мита в Казахстані в 3 рази нижче росіян.

З введенням даних квот збиток від імпорту російських нафтопродуктів в Казахстан, за підрахунками Міністерства нафти і газу РК, в 2012 році складе $ 259 млн.

Цінність в поставках нафти Казахстан, на думку пана Єршова, дасть Китаю, в якому попит на "темне золото" розмірено зростає. На сьогодні національні нафтові компанії Китаю забезпечують 25-30% видобутку нафти на території Казахстану. До того ж Данияр Берлібаев, 1-ий заступник голови правління з корпоративного розвитку державної компанії "КазМунайГаз", в процесі виставки KIOGE 2012 заявив про те, що Казахстан готовий приступити до розширення нафтопроводу на Китай.

Країнами вже обговорюються технічні питання розширення.

Але Дмитро Александров, начальник відділу аналітичних дослідницьких робіт ІК "Універ Капітал", упевнений, що нові проекти між Китаєм і Казахстаном що мовчать про зміну цінностей. "Цінності не буде віддано нікому, бо для РК дуже принципово не потрапити в дуже жорстку залежність від будь-якого споживача або транзитера", - підкреслив пан Александров.

У нашої республіки, за оцінками професіоналів, налагоджені достатні обсяги видобутку нафти для підтримки співробітництва в 2-ух напрямках. У 2011 році в Казахстані було видобуто 67,7 млн ​​тонн сирої нафти.

Чи буде встигати російська нафтовидобуток в разі зростання обсягів поставок в 2-ух напрямках, за словами пана Александрова, знаходиться в залежності від того, як проходитиме освоєння нових родовищ.

Перспективи зростання видобутку нафти у РК значні. Комерційна видобуток на родовищі Кашаган запланована на кінець березня 2013 року. Фаза I цього проекту передбачає обсяг видобутку близько 370 тис. Барелів нафти в день з імовірним підвищенням до 450 тис. Барелів.

До того ж намічено розширення родовища Тенгіз, що дозволить видобувати 900 тис. Барелів на день.

У 2013 році Казахстан планує приростити обсяги видобутку до 82 млн тонн, з наступним підвищенням до 102 млн тонн в 2017 році.

Джерело: Венера Гайфутдінова, Капітал.KZ