"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Форум в Астані: нафта залишається дорогою та недоступною

Світ вступає в новітню еру стабільно дорогих енергоносіїв. Такий висновок зробили учасники Євразійського енергетичного форуму в Астані, роблячи упор на прогнози про зростаючий попит на нафту і газ. Так, за даними Глобального енергетичної ради, до 2050 року в світовому масштабі попит подвоїться.

“Ми вступаємо в еру стабільно високих цін на нафту. Це тим, що нафта - якщо ми заглянемо в майбутнє - залишається головним енергоелементи ще щонайменше кілька десятиліть. Попит зростатиме, а означає, нам доводиться вести нафтові розробки в недоступних регіонах, там, де експлуатація і важче, і дорожче”, - Попереджає Ренато Бертані, президент Світового Нафтового Ради

Об'єктом підвищеної труднощі є нафтогазове родовище Кашаган в Казахстані. Йдеться про поклади в північній частині Каспійського моря; специ вважають їх найбільш значимою знахідкою за останні півстоліття. Роботи на Кашагане почалися в 2005-му році після численних відстрочок, коли вдалося врегулювати технічні та грошові нюанси.

Тимур Кулібаєв, Асоціації KAZENERGY виділив незвичайну “геологічну складність родовища”, Для якого були спеціально розроблені унікальні технології оборотної закачування газу.

Родовищем в рівних частках управляють компанії “Ені”, “Ексон Мобіл”, “Роял Датч Шелл”, “Тоталь” і “Казмунайгаз”. Західні компанії не приховують інтересу до продовженню підрядів з урахуванням прогнозів про збереження цін на нафту на найвищому рівні.

“Наші розробки тут стає все більш і більш принциповими, - вважає Мішель Боррель з групи “Тоталь”. - Очевидно, нам важливо, щоб ціни на нафту і газ залишалися на адекватному рівні - з тим, щоб фінансувати наші проекти надалі. Вживаючи слово “адекватний”, Я маю на увазі ціни на рівні 100 баксів за барель. Так ми зможемо брати участь в тривалих проектах”.

Поки компанії пробують пророкувати ціни, галузеві фахівці прораховують інвестиції, потрібні для модернізації галузі.

“В галузі - масштабний попит на інвестиції, - вважає Крістоф Фрай, генеральний секретар Глобального енергетичного ради. - В найближче десятиліття це - подекуди порядку 30 трильйонів доларів. Йдеться про капіталовкладень в нові технології, підготовку кадрів, освіта. Все це - принципове стимул, коли йдеться про перезавантаження світової економіки в цілому”.

Забезпечення безпеки енергопостачань - абсолютний цінність для європейських держав, стверджує Хосе Марія Аснар, минулий прем'єр-міністр Іспанії: “Ми, європейці, відчуваємо дуже величезну енергозалежність. Нам слід вірно оцінити стан власного енергоринку. Так як з політичної точки зору сьогоднішній рівень нашої енергозалежності є ознакою безпорадності”.

Учасники форуму обговорили “сланцеву газову революцію” в США, яка призвела до зміни розстановки сил на міжнародному енергоринку. Станься подібне в нафтовому секторі, витрати будуть величезні, та й прибутку поб'ють всі рекорди. Питання в тому, кому вони дістануться.

Джерело: euronews.com