"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Велика нафта не повинна вести до катастрофи

Побоювання про безпеку видобутку нафти за проектом Кашаган на екологічно вражене ділянці Північного Каспію повністю обгрунтовані. Дати стовідсоткову гарантію бездоганності розробки величезного родовища Кашаган - без аварій і нафтових розливів - ніхто не може. Унікальне місце Казахстану - шельф Каспійського моря - під суворою небезпекою.

У такій же загрози і мешканці Прикаспію.

Казахстан - не чиясь колонія

До початку промислового видобутку нафти на Кашаганському родовищі залишається не так багато часу. Спочатку мова йшла про грудень 2012 року, на даний момент - про початок літа наступного. Керуючий Атирауської неурядової організації “Каспій Табігат” Махамбет Хакім вважає, що у зарубіжних інвесторів є договір на нафтовидобуток, але немає договору на здоров'я населення Прикаспію.

- Основним подразником Кашаганського проекту є ризик розливу нафти. Особливо гостро “спалахнув” екологічне питання після аварії в Мексиканській затоці, що принесла колосальну шкоду всьому живому. В свою чергу в компанії “Норт Каспіан Оперейтінг Компанії Б.В.” (НКОК) говорять, що все робиться для підготовки до ймовірних аварійних ситуацій і жвавому реагуванню на їх ...

- Ігнорування проявів публічної волі, повне залучення в ринкову стихію природного середовища та населення без його згоди і страхового поліса - це кримінальна безвідповідальність нафтової геополітики. Транснаціональні компанії та уряд РК свої інвестиції (витрати в 10-ки млрд баксів) хочуть покрити за рахунок майбутніх доходів з видобутку нафти на Кашагане.

Тоді треба за той же рахунок і на таку ж суму виконати страхування Каспійського моря і населення регіону. На відміну від прийшлих надрокористувачів люд є реальним спадкоємцем і володарем природних багатств країни.

І тому природа і населення морально, матеріально і юридично мають повне право на частину нефтедоходов, в тому числі - у вигляді страхового поліса. Адже їх безпеці та життю прямо загрожує діяльність транснаціональних корпорацій в казахстанському секторі Каспійського моря.

При цьому страхування потрібно провести негайно і на даний момент - це один з методів обов'язкової грошової, речової і моральної відповідальності компаній за певні дії та наслідки. Ця вимога є прийнятим у світі, головним постулатом при здійсненні будь-якого проекту.

Тим паче що Казахстан - не чиясь колонія, а незалежна держава.

Що вбиває здоров'я

- Нафтовики запевняють, що на Кашагане будуть застосовуватися найкращі технології. Неодмінно, найбільший проект нафтовидобутку на Каспійському морі важливий для Казахстану. Але мешканців Прикаспію тривожить, щоб це відбувалося без шкоди для екології та здоров'я ...

- Практика міжнаціональних компаній при проведенні нафтових операцій повинна здійснюватися як дружня політика і екологічно грамотне ставлення до природного середовища Каспію. Компанії повинні регламентувати навантаження на природне систему, створювати нові й підтримувати наявні заповідники, вести моніторинг екосистем, допомагати у збереженні та відтворенні біоресурсів. Ці заходи - свого роду компенсація за екологічну шкоду, вже на даний момент нанесену довкіллю.

Потрібно впорядкувати правові, фінансові та інші вимоги до ведення робіт з “проекту століття”, Іншими словами гармонізувати екологічні та інші становища казахстанських та інтернаціональних законів до всіх видів нефтеоперацій і страхування. Це особливо необхідно по заходам відповідальності робіт на морських об'єктах Кашагана, експлуатації великого заводу в Карабатане з чищення отруйною нафти, її транспортуванні по суші, Карабатан - Актау, і морю. На випадок глобальної катастрофи і втрати Каспійського моря завчасно знайти оцінку шкоди, що завдається природі і здоров'ю населення.

Адже саме вони є державним багатством країни, а не нафта.

Скільки нафти добуде Північно-Каспійський консорціум на шельфі моря, стільки ж його по трубопроводу доставлять на завод в Карабатан, що в 30 км від Атирау, - аналог Тенгізського заводу. На Тенгізського підприємстві годичная видобуток нафти на даний момент близько 25 мільйонів тонн. На Тенгізі в радіусі 50 км все населення виселено.

Наслідки роботи нафтогіганта просто вбивають здоров'я. Те ж саме буде в Атирау, коли запрацює завод в Карабатане, очищаючи в перспективі до 130 мільйонів тонн на рік.

Встановлено, що викиди від діяльності нафтових компаній в Прикаспии складають фактично 80 відсотків від усіх викидів в атмосферу. Виділяються тверді частинки, сірчистий ангідрид, окис вуглецю, оксиди азоту, вуглеводні.

Це призводить до насиченого забрудненню повітряного басейну не тільки лише на місцевості родовищ, та й в населених пт далеченько за межами санітарно-захисної зони. Крім того, є ще більше 70 найменувань різних шкідливих речовин: метаналь, фтористий водень, сполуки свинцю, аміак, оксибензол, бензол, сірковуглець та інші токсини. Але конкретно концентрація основних брудних речовин - діоксиду сірки та інших отруйних речовин - більш нерідко перевершує допустимий рівень.

При цьому є трудноразлагаемих забруднюючі речовини, вони поширюються на 700-800 км, окис вуглецю не розкладається до 4 діб. Йде поступове накопичення величезної кількості небезпечних сірковмісних і азотовмісних речовин. Можна уявити собі, що очікує атираусцев, коли запрацює завод на Карабатане.

Тому публічні організації вимагають від Північно-Каспійського консорціуму включити в природоохоронні плани 2012-2013 і наступних років таке принципове захід, як захист здоров'я і життя місцевого населення.

“Безпека людей потрібно захищати”

- А що скажете насправді розробленої програмки з розвитку Кашаганського проекту?

- Аналіз виконання державної програми з освоєння казахстанського сектора Каспійського моря вказує, що вона йде з великим запізненням і недоробками. Їх наслідки вже зробили різного роду труднощі і погано діють на екологію. До сього часу повністю не зафіксовано стан наявної середовища на шельфі, що на “руку нафтовикам”, Від якого можна було б “відштовхуватися” при відстеженні конфігурацій екологічної ситуації.

А вони обов'язково виникнуть при настільки масштабних морських нафтових розробках.

Масова видобуток мінеральної сировини на увазі величезні доходи для економіки кожної країни і міжнаціональних компаній, але для влади і населення роблять неминучі соціальні і екологічні проблеми. Створюються різні небезпеки для суспільства, і замість райдужних очікувань настає фінансова, соц і екологічна деградація. В Казахстані для вимог екологічної безпеки використовуються два види природоохоронної політики: адміністративний - по виконанню законів, економічний - податки, штрафи та інші платежі.

Але не достатньо вживаються ще два види - публічний (добровольчий) і інтернаціональний (досвід світової практики). Роль атираусцев в публічних слуханнях по дискусії природоохоронних заходів - це закономірно, це веління часу та екологічної ситуації в регіоні. Потрібно захищати не тільки лише природу, та й самих людей!

Джерело: Караван