"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Казахстан відвів Рф місце в нафтової стратегії ззаду Китаю та ЄС

Казахстан іменував пріоритетними для експорту нафти ринки Китаю та Євросоюзу і не поспішає збільшувати поставки по трубопроводу через власного головного напарника на пострадянському просторі Росію, виголосив міністр нафти і газу найбільшої економіки Центральної Азії.

Казахстан, де зосереджено три відсотка глобальних поновлюваних припасів нафти, подвоїв видобуток за останнє десятиліття, ставши другим після Росії нафтовидобувником в колишньому СРСР. Країна ложит надії на відкриті в пострадянський час родовища на Каспії, розраховуючи приростити видобуток на 60 відсотків до кінця десятиліття, з 80 мільйонів тонн в 2011 році.

"Казахстан знаходиться в центрі між головними ринками вживання нафти - ЄС і КНР. Вірогідні поставки і на інші далекі ринки з виходом на їх через Чорне море, по трубі БТД (Баку-Тбілісі-Джейхан), не кажучи вже про ринки Афганістану та Узбекистану" , - виголосив Сауат Минбаєв на енергетичному форумі в Астані у вівторок. - "І, все ж, виходячи з переконань обсягів експорту головні експортні ринки для нас це ЄС і Китай".

Міннефтегаз Казахстану пророкує транзит нафти до Росії по трубопроводу Атирау-Самара в 2012 році в обсязі 15 мільйонів тонн, але не очікує зростання в цьому напрямку.

"Цей трубопровід залишається для нас одним з головних маршрутів, поки ми не плануємо розширення експорту по даному напрямку", - виголосив міністр.

Найбільшим коридором для поставок казахстанської нафти на європейські ринки через Росію є особистий Каспійський трубопровідний консорціум.

"По КТК в 2012 році ми очікуємо транспортування 29,0 мільйонів тонн казахстанської нафти", - виголосив Минбаєв.

"На даний момент реалізується проект розширення, що дозволить транспортувати 52 мільйони тонн нафти щорічно. Всього там три фази по розширенню. Термін закінчення третьої фази - це 2015".

Розширення Астана очікує і на китайському напрямку.

"Казахстан-Китай: експорт у 2012 році 11 мільйонів тонн. Ми плануємо його розширення до 20 мільйонів тонн, відповідну угоду знаходиться в опрацюванні та технологічно це виконати ми можемо досить стрімко", - виголосив Минбаєв.

Пекін інвестував в Казахстані, в головному в останні пару років, близько $ 15 млрд - практично десяту частину всіх зарубіжних вкладень, залучених колишньої російської республікою за роки незалежності.

Аналітики говорять, що в гонці за джерелами Китай сировини перекуповує у Москви звичайних ділових партнерів, роздаючи щедрі кредити країнам Центральної Азії. Наша батьківщина і Казахстан в партнерстві з Білоруссю уклали економічний Митний альянс, декларуючи метою посилення інтеграції, але скоро вступили в затяжний спір при діленні прибутку від обопільних поставок нафти і нафтопродуктів.

Джерело: Reuters