"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Казахстанське спадщина

Вадим Сергієнко, експерт Центру проблемного аналізу.

Недавні заяви казахстанського президента Н.Назарбаєва і його наближених ставлять під сумнів майбутнє Євразійського союзу. Передумови цього не тільки лише в суперечці про постачання російської нафти через Казахстан до Китаю, та й в побоюваннях управління Казахстану виявитися в дуже великій залежності від Росії через фактичної відмови Німеччини, а значить і ЄС, від економічної та політичної експансії на Схід, в колишні радянські республіки.

Намедни візиту президента Росії Володимира Путіна в Казахстан на IX Форум міжрегіонального співробітництва 2-ух держав його казахстанський співробітник Нурсултан Назарбаєв запропонував розширити процеси євразійської інтеграції в сфері безпеки за рахунок підключення до них НАТО, ОБСЄ, ЄС, НВЗДА і ШОС. Таким макаром Астана відповіла на зондаж Москви, здійснений генсеком ОДКБ Миколою Бордюжею. 18-го вересня він запропонував зробити збройні сили ОДКБ на базі наявних військових підрозділів організації, надавши їм авіацію.

Крім того, за кілька днів до візиту В.Путіна радник Назарбаєва Єрмухамет Єртисбаєв і секретар правлячої партії "Нур Отан" Ерлан Карін відкинули пропозицію голови Держдуми Сергія Наришкіна зробити для 3-х держав ТС Євразійський парламент. Власний відмову казахстанські спікери мотивували невирішеністю проблем Митного союзу і ймовірною небезпекою національному суверенітету Казахстану в разі створення межстранового парламенту.

Різкість, проявлену Астаною, мало можна роз'яснити одними лише економічними спорами з Москвою. Відмова Росії від транспортування власної нафти в Китай за казахстанському нафтопроводу Атасу-Алашанькоу, скорочення в травні "Транснефтью" вдові поставок нафти на найбільший НПЗ Казахстану в Павлодарі і вимога компенсацій за безмитні поставки нафтопродуктів в Казахстан - все спільно не «тягне" на причину політичного скандалу з небезпекою відмови від інтеграції з Росією. Забезпечений ресурсами Казахстан не Білорусія, готова закотити ще одну політичну істерику через зайве млрд баксів.

До сього часу Астана знаходила економічний відповідь на непоступливість Москви: встановлювала демпінгові ціни на прокачку російської нафти (в два раз дешевше, ніж для казахстанських компаній і в 5 разів - транспортування західносибірської нафти по ССТО), вводила мораторій на пуски з Байконуру, перекрив створення СП у сфері збагачення урану.

Більш можливо, що управління Казахстану дистанціюється від Росії, щоб зробити собі поле маневру і торгівлі, але не по чисто економічним, а політичним і геоекономічним питань. Для цього є внутрішня і зовнішня передумови.

1-ша полягає в тому, що в критеріях проведення Назарбаєвим операції по зниженню рівня впливовості Атирауської-Актюбінської групи в еліті, Казахстану потрібно відправити сигнал в Москву: "Не втручайтеся! Стійте осторонь!" Як очікується, зачистки соратників екс-глави Адміністрації президента Аслана Мусіна, який очолює "атираусцев", торкнуться не тільки лише західних регіонів Казахстану, та й уряду країни.

Може бути, також чолі країни доведеться вживати заходів з обмеження впливу головного противника Мусіна, керуючого комітету державної безпеки нурт Абикаєвим, який може почати дуже стрімко посилювати свої позиції в критеріях краху групи Мусіна.

Наружняя причина, що змушує Астану на публіці дистанціюватися від Москви, полягає в переорієнтації Німеччини на поглиблення інтеграції в ЄС замість розширення її географічного спектру. Наслідком цієї політики буде суттєве послаблення уваги Брюсселя до колишнім радянським республікам. Ясно, що в таких критеріях ні про яке балансуванні Казахстану між Росією, ЄС і Китаєм вже не йдеться.

Залишаються Москва і Пекін, при цьому у першій є певні гідності як на увазі взаімодоплняемості промислових комплексів, так і завдяки численним зв'язкам між елітами 2-ух держав.

Це робить напружену ситуацію в критеріях невирішеності в Казахстані питання про наступника Назарбаєва на посту президента країни та наближення нового світового економічного кризи. Обсяг грошових припасів Астани не так великий, щоб вона могла розслаблено пережити подальший обвал світової економіки. Уже в 2009-му році Казахстану довелося погодитися на надання китайською CNPC доступу до активів в енергетичному секторі країни в обмін на $ 10 мільярдів.

У 2013 році Астані, може бути, знову доведеться торгуватися з Москвою і Пекіном. І Наша батьківщина в цьому маленькому переліку виглядає краще, так як на відміну від Китаю здатна виділяти млрд баксів під обіцянки дружби і прощати їх невиконання - Пекін діє набагато жорсткіше. Лише цього разу ціною отримання допомоги від 2-ух держав, можливо, будуть не тільки лише активи економіки Казахстану, та й політичні питання.

Тому казахстанському керівнику зручніше дистанціюватися від об'єднавчих проектів Кремля, щоб, коли криза дістанеться до Центральної Азії, торгуватися з питань інтеграції, а не престолонаслідування. Це шлях Лукашенко, але криза може змусити Назарбаєва погодитися на таку зовнішню політику.

Читати стовідсотково: http://www.rbcdaily.ru/фокус/opinion/562949984790914