"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Ноу-хау - зеленуватий світло

Перспективи залучення інвестицій і створення нових виробництв в Західному Казахстані почали вчора дискуссировать в Актау. Великий інвестиційний форум, який триватиме три дні, зібрав в приморському містечку більше 500 делегатів з 35 держав.

В число спікерів форуму увійшли представники зацікавлених міністерств і відомств, а саме міністерства нафти і газу РК, промисловості та нових технологій РК, праці та соціального захисту населення РК, Союзу машинобудівників Казахстану, АТ "НК" КазМунайГаз ", керівники зарубіжних і казахстанських нафтових компаній, великі виробники обладнання та представники сервіс­вих компаній. Інвестиційний форум - це не просто майданчик для дискусій, він націлений на вирішення певних завдань: створення виробництв для задоволення потребнос­тей нафтогазових проектів, проблем працевлаштування населення регіону та розвиток казахстанського змісту.

На даний момент на частку західних областей припадає 40% від загального валового продукту республіки. Більше 60 держав спрямовують свої інвестиції в розвиток цього регіону. В пріоритеті, звичайно, нафтогазовий сектор.

Тим паче що останнім часом очікується подвоєння нафтовидобутку, наприклад, в майбутньому році почнеться комерційна видобуток на родовищі Кашаган. Єдина проблема - це матеріально-технічна база, яка могла б забезпечити всі потреби северокаспійской проекту.

Тут головна роль відводиться підвищенню казахстанського змісту з найбільшим розширенням здібностей працевлаштування та проф розвитку місцевого населення нафтовидобувного регіону. Майбутнє всіх нових компаній безпосередньо залежить від місцевого змісту.

Буде збільшено казахстанське зміст - будуть і нові виробництва, і робочі місця. А означає, будуть задоволені всі потреби нафтового сектора республіки.

Яким області Бауржан Мухамеджанов закликав активніше включатися у створення нових виробництв і розвивати економічну співпрацю між підприємствами західного регіону, що дозволить істотно розширити инвес­тіціонние здібності.

Генеральний директор Асоціації KAZENERGY Джамбулат сарсенів вказав, що зростання казахстанського змісту не повинен бути пресингом з боку влади і оборотної реакцією на нього з боку інвесторів. Він виділив, що потрібен діалог між компаніями та владою, а цього можна домогтися засобом укладення меморандумів. Деякі такі документи будуть підписані прямо на форумі.

- На даний момент є унікальна можливість - прийняти участь в нафтогазових проектах як самостійно, створюючи нові виробництва, так і разом із зарубіжними партнерами, - вимовив Д. сарсенів.

Берік Толумбаев, віце-міністр неф­ти і газу республіки, повідав представникам зарубіжних компаній про тих здібностях, які надає Казахстан. За розвіданими запасами неф­ти і газу наша країна посідає 9-е місце в світі. Ці припаси ще будуть рости з урахуванням геологорозвідки.

Видобуток нафти буде збільшена в 3, а газу - в 5 разів.

- Треба акцентувати увагу на створення нових виробництв. Нехай це будуть супутні або сервісні компанії. Але головним має залишатися слово "нові".

Тим паче що казахстанський бізнес вже дозрів для їх створення.

На форумі також почали обговорення кількох нових проектів в Мангіс­тауской області. В Жанаозені пропонують вибудувати промисловий парк, в регіоні - завод з випуску насосних труб і нафтогазового обладнання.

Голова правління АТ "НК" КазМунайГаз "(ця компанія - одна з ініціаторів форуму) Лязат Киінов акцентував свій виступ на соціальній відповідальності бізнесу, також виділив, що створення нових виробництв буде прибутково самим компаніям-творцям. Спочатку великими здібностями ринку збуту. Уже на даний момент Митний альянс - це 170 млн. чоловік.

На міжнародному форумі з презентацією областей виступили і представники Атирауської і Західно-Казахстанської областей. У першій потрібні інвестиції в розвиток нафтохімічної, будівельної, агропромислової галузі та іншої енергетики. А Уральськ вже на даний момент готовий приростити випуск потрібного обладнання для нафтогазової галузі.

Заступник акима Мангістауської області Біржай канеша представив перед інвесторами новітню концепцію розвитку області, так іменований "розумний регіон". Бізнесменам пропонують на вибір кілька перс­тивні напрямків. У розвитку берегової інфраструктури будуть потрібні суднобудівний і судноремонтний фабрики, морські пасажирські й вантажні термінали, бази реагування на розливи нафти.

У транспортній сфері - акцент на розвиток портів Баутино і Курик. У туристському кластері потрібно розвивати еко- і етнотуризм.

Голова Британо-Казахстанської парламентської групи парламенту Англії, радник голови правління АТ "НК" КазМунайГаз "з розвитку місцевого змісту лорд Уеверлі, він же модер форуму, звернувся до всіх присутніх:" На форум буде заявлено кілька принципових ініціатив, і я звертаюся до всіх представників зарубіжних компаній з проханням передати вашому управлінню головні висновки та повідати не тільки лише про тих здібностях, які відкриває перед ними Західний Казахстан, та й про необхідність зберігати прихильність механізму роботи зсередини з акцентом на місцеве зміст. Ті компанії, які будуть слідувати цьому принципу, будуть мати багато переваг ".

Він також виділив, що Західний Казахстан - це новий і захоплюючий ринок з величезним економічним потенціалом.

Одним з результатів роботи інтернаціонального форуму стане оголошення 10 найкращих комерційних здібностей з поставки продуктів для нафтогазової індустрії - виробництв, які будуть розвиватися в Казахстані у співпраці із зарубіжними компаніями.

Ольга Бережнова
Казахстанська правда