"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Єдиний, неоціненний наш Каспій!

Єдиний, неоціненний наш Каспій!

Грім посеред ясного неба.
До Глобальному дню моря, який випадає в цьому році на 27 вересня, світове суспільство підходить з новим екологічним викликом. Трагедія нафтової платформи в Мексиканській затоці поставила під сумнів не тільки лише майбутнє компанії "Брітіш Петролеум" (далі ВР), та й морську нафтовидобуток на континентальних шельфах.
Проблема ця, неодмінно, глобальна, особливої ​​актуальності вона має для держав, провідних буріння на північному шельфі Каспійського моря - Рф і Казахстану. Зараз це один з перспективніших нафтоносних ділянок на планеті, де працюють 10-ки нафтових компаній. Але на відміну від 1,5- кілометрових глибин Мексиканської затоки, дно, наприклад, північно-східного Каспію (дельта річки Урал) укрите всього 6-8-метровим шаром води.

Так що, шкода для тендітної місцевої екосистеми, якщо щось трапиться, буде повним і жалюгідним.
Реальний бум розвідки та експлуатації шельфових родовищ світ пережив, починаючи з 1970-х років. Конкретно розробка родовищ на континентальному шельфі Північного моря віддала потужний імпульс економікам Англії, Норвегії, Нідерландів і дозволила розвиненим країнам Заходу почасти позбутися народжуваної залежності від вуглеводневого імпорту зі Сходу - з арабського світу та СРСР.
До речі, в самому СРСР ця практика не отримала особливого поширення. Проби знайти нові родовища на морському шельфі Каспію закінчилися безуспішно.

Так, в 1983 році розвідка, яку в 60 кілометрах від казахстанського містечка Шевченка (зараз наш Актау) вели азербайджанські буровики, закінчилася попаданням в газовий кишеньку вибухом, пожежею і затопленням бурової платформи ціною в 40 мільйонів (!) Рублів. Зрештою всі роботи були згорнуті.

Цьому сприяв заповідний статус Північного Каспію, де в дельті Волги і Уралу розміщуються унікальні природні біогеоценози, також, неодмінно, і без того великі, вже розвідані нафтові припаси тодішнього СРСР.
Після розпаду Радянського Союзу ситуація змінилася. Колишні союзні республіки не встояли перед спокусою величезних коштів, які обіцяла морська нафтовидобуток. Навіть Наша батьківщина наважилася на буріння в уразливих екосистемах Північного Каспію.

І Казахстан пішов на цей крок тому, що обсяги видобутку на дісталися йому промислах не відповідали його амбіціям світового експортера нафти. Все тоді говорило, що гра варта свічок.

І найпотужніший економічний криза, що охопила колишні союзні республіки, і відсутність великих аварій у закордонній практиці морського видобутку, ну і сам, фактично, досвід зарубіжних країн, які отримали згаданий найсильніший економічний імпульс від експлуатації родовищ на шельфі.
... І ось зараз, як грім посеред ясного неба, трапилася ця нещаслива трагедія в Мексиканській затоці. Тільки з однієї аварійної свердловини Макондо за 4 місяці в океан потрапило до 760 тисяч тонн нафти. Уже на даний момент ясно, що наслідки аварії будуть безприкладними.

Як для флори і фауни, так і для самої компанії, яка вела буріння.

Так, витрати підприємства на чистку вод і берегів 3-х американських штатів, постраждалих від катастрофи: Луїзіани, Алабами і Міссісіпі - вже наближаються до млрд баксів. Ще значніше втрати, так сказати репутаційні - в підсумку падіння акцій ВР "схудла" практично на 25 млрд власної корпоративної ціни. Фахівці вважають, що якщо витік нафти продовжиться ще декілька тижнів, то під питання буде поставлено саме майбутнє BP.
Ще одна накладна стаття - минулого тижня ВР ухвалила рішення виділити півмільярда баксів на 10-річну програмку дослідження наслідків розливу нафти в Мексиканській затоці. Але до яких би висновків не прийшли вчені, думається, що не в розрахунку на їх майбутні висновки: цю катастрофу вже на даний момент іменують найбільшої в історії нафтовидобутку.
І які б технічні передумови аварії ні виявили на даний момент інженери, головне її слідство в тому, що стало зрозуміло: морська нафтовидобуток потенційно суттєво небезпечніше для екології, якщо видобуток на землі. Це раптом стало всім зрозуміло ...
Зараз питання в тому, які уроки ми витягнемо на майбутнє. Чи буде визнано, що сьогоднішнє науково-технічний розвиток людства поки недостатньо, щоб досягти прийнятного рівня безпеки при видобутку на шельфах? І, як слід, чи буде введено якийсь тимчасовий мораторій для схожих проектів?

Або уряду відповідних держав зажадають від нафтовиків додаткового фінансування на технічне удосконалення підводного буріння? А може, на порядок буде піднято попереднє страхування таких проектів? ..
До сього часу, до слова, нафтові компанії на це йшли "зі скрипом". Так, в результаті розвідувального буріння в казахстанському секторі у 2000 році було знайдено наікрупнейшее нафтове родовище Кашаган в північно-східному Каспії (38 млрд барелів нафти), місцеві екологи домагалися, щоб консорціум західних компаній, що здійснює проект, застрахував його на 50 млрд баксів. Але сума, на яку погодилися нафтовики, виявилася в 100 (!) Разів менше.
Може бути, зараз, після підрахунку шкоди від катастрофи в Мексиканській затоці, щось поміняється. Тим паче, повторимося, наша зіниця ока - мілководний Каспій - не бездонна Атлантика! Тієї витоку нафти, що трапилася біля берегів Америки, повністю вистачило б, щоб перетворити унікальне озеро-море (досить згадати осетрових, яких тут мешкає до 90% від світових запасів) в смердючу мертвотну калюжу ...

Врятувати ситуацію в Каспії!
Повномасштабна комерційна видобуток тут ще не почалася. За останньою мірою, в Казахстані терміни її початку перманентно відкладаються: спочатку з 2005-го - на 2008 рік, потім - на 2010-й, остання цифра - 2012-й (хоча деякі фахівці і зовсім тлумачать про футуристичних 2015-2017 роках). Але якщо до цього це і в суспільстві, і в уряду викликало лише досаду, а іноді й штрафні санкції, то зараз, за ​​ідеєю, все має бути навпаки.

Чим більше і у інженерів, і у вчених, і у чиновників буде часу до старту проекту, тим більше шансів, що південноамериканський урок піде про запас.
Ясно, що доля Каспію тривожить всі 5 прикаспійських країн, що підписали і ратифікували в листопаді 2003 року так іменовану Тегеранську конвенцію. Мета цієї Рамкової конвенції по захисту морського середовища Каспійського моря - збереження, відновлення, стійке і раціональне впровадження його біо ресурсів.
Основну небезпеку для біорізноманіття Каспійського моря, природно, представляють морські нафтові операції. Багато джерел говорять: вже зараз в 10-ки разів скоротилися припаси осетрових у північно-східній частині Каспію.

З початку освоєння родовищ Тенгіз і Кашаган з'явилася загроза забруднення Північного Каспію нафтопродуктами. А Північний Каспій - красива біо зона для розвитку морських промислових риб і птахів.

На думку професіоналів, викид навіть декількох тонн нафти стане згубним для всієї фауни северокаспійской басейну.

- У цьому зв'язку до початку широкомасштабних нафтових операцій потрібно створити комплекс обов'язкових вимог для збільшення захисту від негативних наслідків реалізації проектів. В число обов'язкових умов буде заходити повну заборону скидання в море всіх водянистих яких жорстких відходів виробництва та вживання, крім морської води, застосовуваної на охолодженні силових установок нафтопромислового обладнання, - виділив аким області Кримбек Кушербаєв, не так давно на засіданні "круглого столу" з мажілісменамі -екологія.

Акіматом області проводиться певна робота з захисту та охорони акваторії Каспійського моря: в узгодженні з затвердженим проектом встановлені водоохоронні зони та смуги на узбережжі Каспійського моря, на ділянках міст Актау, Форт-Шевченко, зони відпочинку Кендерлі та с. Курик. На решту ділянки з протяжністю 1086 км водоохоронні зони та смуги будуть встановлюватися в майбутньому році. В останні роки проводиться екологічний моніторинг на шельфі і в прибережній зоні Каспійського моря з застосуванням технологій космічного дистанційного зондування, що дозволяє тримати під контролем екологічну ситуацію 75 відсотків казахстанського сектора та прибережної зони Каспійського моря.

В процесі моніторингу систематично проводиться аналіз проб, придбаних практично на 100 станціях відбору. Наприклад, в процесі космічного моніторингу в 2008 році знайдено 282 можливих факела, а в 2009 році - вже 314. Матеріали про порушення вчасно передали до контролюючих органів, і нафтові компанії в минулому році в якості штрафів заплатили в бюджет близько 650 млн тенге.
Каспій - це не шельф океанічного моря і навіть не Мексиканську затоку. Тут абсолютне мілководді глибиною всього лише від 3 до 8 метрів. У зв'язку з цим слід зазначити особливі обов'язкові умови освоєння шельфу Каспійського моря, недотримання яких може серйозно впливати на біорізноманіття моря і всю його екосистему.

На тлі соц, економічних і геополітичних проблем питання екологічної безпеки для Каспію є визначальними.
Для цього, пропонують екологи, до початку широкомасштабних нафтових операцій потрібно провести роботу по ізоляції і ліквідації всіх залишилися аварійних свердловин, що знаходяться в зоні затоплення і підтоплення в Мангістауської і Атирауської областях. Не завадило б стовідсотково досліджувати всі 56 раніше затоплених плавзасобів, у тому числі самоплинних бурову установку імені "60 років Азербайджану" і російська танкер "Акуша", що знаходяться в Мангістауської частини Каспійського моря, з наступною ліквідацією.

Врятувати Каспій може кропіткий контроль компаній, що працюють на шельфі Каспійського моря. Вони повинні використовувати тільки високотехнологічне обладнання, яке дозволить суттєво знизити потрапляння нафтовмісних рідин в морське середовище.

Акимат області пропонує додаткову розробку комплексу обов'язкових вимог з метою збільшення надійності захисту від негативних наслідків реалізації проектів морської нафтовидобутку.
На думку екологів, потрібно терміново розпочати роботи по екологічному розділенню і районуванням північній частині водойми, тобто визначенню допустимої техногенного навантаження на Каспій.
Природно, має бути накладений повна заборона на скидання в море всіх водянистих яких жорстких відходів виробництва та вживання, крім морської води, застосовуваної на остигання нафтопромислового обладнання та на спалювання нафти, придбаної при випробуванні свердловин. При всьому цьому пропонується звести до мінімуму тривалість тести продуктивних пластів при проходці свердловин зі спалюванням газу.
Екологи також єдині в думці, що необхідно силами нафтових компаній організувати, як мінімум, два центри по ліквідації нафтових розливів II рівня, в тому числі і в Мангістауської регіоні, і систему безпеки руху нафтоналивних суден. Паралельно необхідно створити кілька методик - за оцінкою шкоди довкіллю в результаті появи надзвичайних ситуацій та визначення компенсаційних платежів за шкоду біологічним ресурсам в результаті господарської діяльності в акваторії моря. Врятувати ситуацію значно посприяло б створення науково-дослідного інституту з проблем Каспію в Актау, який одночасно був би центром проведення муніципального всеохоплюючого моніторингу в казахстанському секторі Каспійського моря.

Щоб знати винуватих у ймовірній екокатастрофи, пропонується внести зміни і до контрактні контракту надрокористувачів, зобов'язуючі їх застрахувати за рахунок власних коштів випадки різних аварій, які спричинили забруднення моря, наприклад, під час видобування та транспортування вуглеводневої сировини. У наших екологів є ще два цінних пропозиції - створити і прийняти з метою підтримки екологічної безпеки Закон РК про відповідальність за забруднення нафтою Каспійського моря аналогічного або близького закону США від 1990 (Oil Pollution Act-90). І швидше запустити б казахстанський космічний супутник Землі для ведення незмінного контрольно-наглядової зондування потрібних об'єктів і для визначення обсягів поширення забруднення природного середовища в оn-line режимі.
...У народу є повір'я, що моря час від часу дуються на людей і зникають. Але це повір'я, мені здається, вже стає дійсністю - ось пару років попорядку в північній акваторії Каспію відбувається тиха екологічна трагедія: гинуть тюлені та птиці, скорочується популяція риб, у тому числі осетрових. Незважаючи на запевнення нафтових компаній про власну непричетність, незалежні місцеві науковці та екологи вважають, що смерть тварин відбувається через постійне забруднення середовища і промислових робіт на шельфі Каспійського моря.

Тому над тим, як "утримати" єдине в Казахстані неоціненне Каспійське море, найкращі уми повинні мислити вдень і вночі - без сну, без перерви ...

Джерело