"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Польща вибила знижку // "Газпром" знизить експортну вартість на газ на 16%

У Варшаві заступник голови "Газпрому" Олександр Медведєв і голова правління польської PGNiG Гражина Петровська-Олива підписали угоду про зміну ціни на газ для Польщі трубопроводом Ямал-Європа, говориться в повідомленні обох компаній.

Новенька формула розрахунку ціни дозволить Польщі отримати знижку на газ, але ціноутворення збереже нафтопродуктовим прив'язку, постійними залишаться принципи take or pay ("бери або плати") і довгостроковості договорів. Спотові ціни на газ будуть враховуватися, але прямо ця складова в договір не увійде.

"Ми відшукали взаємоприйнятний механізм коригування ціни російського газу, який гнучко відбиває певні зміни, що відбулися на газовому ринку Польщі та Європи", - наводяться в повідомленні "Газпрому" слова Олександра Медведєва. Договір вигідний "обом сторонам", підтвердила Гражина Петровська-Олива. Нові умови наберуть чинності "заднім числом" - з квітня 2011 року, тому угода передбачає ретроактивності платежі від "Газпрому" Польщі.

Досягнуті домовленості також дозволять сторонам закінчити цінової суперечка в Стокгольмському арбітражі, куди Польща звернулася з позовом в листопаді минулого року.

Знижка, яку отримає Польща, не розкривається. За договором, чинним до 2022 року, Польща повинна купувати у "Газпрому" до 10,2 мільярдів кубометрів газу в рік.

За даними Єврокомісії та інших джерел "Комерсант" у Варшаві, поточна вартість російського газу для цієї країни становить $ 550 за тисячу кубометрів, іншими словами найбільша щорічна вартість поставок - $ 5,6 мільярда. За словами міністра держмайна Польщі Миколая Будзановський, нові цінові характеристики дозволять країні вже в 2012 році зберегти на імпорті російського газу до $ 930 млн. Таким макаром, вартість найбільшого обсягу обраного газу цього року складе $ 4,7 мільярдів, іншими словами $ 460 за тисячу кубометрів.

Це на 16,3% менше поточної ціни і порівнянно з ціною на газ для Німеччини (близько $ 450 за тисячу кубометрів). В інтерв'ю польському телебаченню, на яке посилається Reuters, государ Будзановський також виголосив, що знижка складе "трохи більше 15%".

"В переговорах з росіянами ми отримали стільки ж, скільки бажали отримати в Стокгольмському арбітражі", - заявила Гражина Петровська-Олива. Раніше Олександр Медведєв переконував, що знижки для європейських держав не перевищать 10%. "Газпром" під тиском європейських властей зобов'язаний коригувати свою політику цін, але найвищі ціни на нафту, до яких монополія прив'язує ціна газу, дозволяють йому зберігати непогану маржу, голосують аналітик Sberbank Investment Research Валерій Нестеров. Найвищі ціни на газ вже привели до зниження дещиці "Газпрому" на європейському ринку, хоча компанія при належній ефективності могла б зберігати прибутковість і при вартості $ 250-300 за тисячу кубометрів, впевнений експерт.

Рекламна політика "Газпрому" в Європі стала одним із головних причин антимонопольного розгляду стосовно компанії, ініційованого Єврокомісією. Після того як спочатку вересня було оголошено про початок формального кроку розслідування діяльності концерну в ЄС, однією з перших його підтримала конкретно Польща. Президент Володимир Путін 11 вересня підписав спеціальний указ, що забороняє стратегічним російським компаніям, що працюють за кордоном, спочатку "Газпрому", приймати більшість рішень, в тому числі у відносинах з європейськими властями, без узгодження уповноваженого органу уряду.

Прямо за цим глава "Газпрому" Олексій Міллер сміливо заявив, що європейські компанії, які бажають отримати знижку, "можуть більше не звертатися".

Нова угода з Польщею потрапляє під президентський указ і, згідно з документом, повинно було бути схвалене "уповноваженим органом уряду", про розробку якого поки не оголошувалося. "Всі потрібні процедури, пов'язані з цим указом були виконані", - запевнив представник "Газпрому" Сергій Купріянов. Хто конкретно узгоджував нові умови договору з Польщею, він не вимовив. Прес-секретар президента Дмитро Пєсков вчора на дзвінки "Комерсант" не відповідав.

Угода з Польщею може посприяти "Газпрому" в переговорах з європейськими властями. Як сказав "Комерсант" джерело в одному з федеральних відомств, Міненерго готує зустріч з керуванням Єврокомісії для врегулювання її претензій до "Газпрому", яка має відбутися вже до кінця цього тижня. У міністерстві цю інформацію прокоментувати не змогли.

Джерело: www.i-news.kz