"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Угода з ВР робить «Роснефть» більш вразливою

Наша батьківщина щаслива, як щодо решти світу? Яке значення має ця угода для світового ринку нафти?
Ці питання ми обговоримо з Ільдаром Давлетшина зі столичної "Ренесанс Капітал".

Вітаю вас, Ільдар. Після покупки ТНК-ВР російська нафтовий гігант "Роснефть" стане найбільшою в світі нафтовою компанією, акції якої торгуються на відкритому ринку. Що значить для сектора виникнення домінуючого гравця?

Ільдар Давлетшин, "Ренесанс Капітал": Точно, це величезне угоду в плані його розміру і унікальне за своїми умовами для обох сторін. Воно відкриває нові здібності для сектора.

Говорячи про здібності, ми повинні прийняти віл увагу два головних позитивних фактора. 1-ий - це можливість привнести в Росію нові технології та зменшити розрив в цій області між Російською нафтовою індустрією та рештою світу, який йде вперед і залишає Росію ззаду. 2-ий позитивний фактор - це можливість для російських компаній зробити крок вперед, намагаючись наздогнати таких гігантів, як Exxon і Shell на глобальному рівні.

В цьому повинні посприяти пізнання і досвід ВР та її партнерів.

Негативна сторона справи, небезпеки, які я бачу, полягає в зменшенні конкуренції і посилення присутності країни, що історично було завжди пов'язане з більш низькою продуктивністю праці, підвищенням бюрократії, уповільненням процесу прийняття рішення та також нарощуванням заборгованості в секторі. Як правило це призводить до того, що коштів для інвестицій стає менше.

Другим за величиною акціонером "Роснефти" стає англійська ВР. Компанія отримує доступ до росіян нафтовим родовищам, а "Роснефть" зі свого боку - до англійських технологіям. Схоже, все виграють?

Але які небезпеки для ВР і її акціонерів?

Ільдар Давлетшина: Головне питання в тому, який вплив ВР буде чинити на операції "Роснефти". Бо якщо вплив буде достатнім, вони зуміють отримати всі вигоди від злиття, від синергії.

І все ноу-хау, що належать ВР, можуть бути передані "Роснефти". Не забезпечивши доступ до технологій, ВР буде важко впливати на напарника.

Я думаю, це основна проблема.

2-ий питання трохи менш непростий, але все таки варто його згадати. Це грошові потоки. Адже, як ви розумієте, ТНК-ВР завжди платила найвищі дивіденди.

Гадаю, ВР отримувала близько 3-х млрд дивідендів на рік у вигляді дивідендів з Росії.

Від "Роснефти", якщо англійська ВР відразу стає акціонером, вона матиме приблизно в чотири - 5 разів менше. Таким макаром, компанії, може бути, доведеться знаходити додаткові ресурси. Після цієї угоди вона зосередиться на власних грошових справах.

Неодмінно, вони зараз будуть отримувати менше ліквідності з Росії.

Через цю угоди заборгованість компанії істотно виросте. Варто інвесторам "Роснефти" боятися падіння цін на нафту?

Ільдар Давлетшина: Я згоден, що через додаткової позики компанія стає більш вразливою до зміни цін на нафту. Якщо взяти глобальний прогноз і сьогоднішній рівень цін, то, думаю, було б доречно враховувати падіння цін на нафту. За нашими підрахунками, якщо вартість бареля нафти звалиться нижче 90 баксів, це означає, що "Роснефть" почне, образно кажучи, спалювати кошти.

Тому "Роснефти" доведеться збільшувати заборгованість. Це не може не турбувати.

Але я бажаю нагадати, що за останні 5 років "Роснефть" вже в один прекрасний момент була в такій ситуації. Після того, як опанувала активами компанії ЮКОС. Тоді всі боялися, що "Роснефть" не зможе розплатитися за боргами.

А по суті вона досить стрімко з цим упоралася.

Тому не будемо забувати: це, звичайно, великий борг, але знову-таки з ним можна впоратися. Історично компанія в цьому досягла успіху.

Джерело: Євроньюс