"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

К.Конирова: Енергетична стратегія.

Незважаючи на труднощі переговорних процесів по двом таким принциповим проектам, як Кашаган і Карачаганак, Казахстан, який усвідомлює труднощі в забезпеченні власних споживачів енергоресурсами, в найближчі 10 років хоче суттєво приростити обсяги видобутку "темного золота" і блакитного пального.

Але при всьому цьому питання дотримання балансу інтересів буде основним у всіх великих енергопроектах, реалізованих в нашій республіці, заявив міністр нафти і газу Сауат Минбаєв, виступаючи вчора в Астані на шостому євразійському енергофорумі KazEnergy. На заході говорили як про успіхи галузі, так і її проблемах. Посеред очевидних плюсів інформація про те, що за роки незалежності видобуток нафти в республіці зросла втричі, а видобуток газу - в 5 разів.

Посеред мінусів - затримки в освоєнні найбільших російських нафтогазових проектів, селищах країні величезний прибуток.

Астана в черговий раз стала місцем проведення великого інтернаціонального форуму. Вчора свою роботу розпочав VI Євразійський енергетичний форум KazEnergy. В стінках Палацу незалежності столиці на кожен квадратний метр зібралася рекордна кількість впливових топ-менеджерів не тільки лише російського, та й світового нафтового бізнесу.

Цього року в числі основних гостей форуму значилися президент Глобального нафтової ради Рендал Госсен і єврокомісар з енергетики Гюнтер Оттінгер. До столиці Казахстану також прилетіли керівники місцевих представництв всесвітньо відомих нафтових компаній, таких як "Шелл", "ЕксонМобіл", "Тоталь", "КонокоФілліпс", ДНКАР і т.д.

Беручи до уваги головну тему форуму, яка звучала так: "Казахстан: 20 років стійкого зростання, нові горизонти інвестицій і розміреного співробітництва", прем'єр-міністр Казахстану Коричневим Масімов, відкриваючи захід, сказав, що за всі роки незалежності видобуток нафти в республіці зросла втричі , а видобуток газу - в 5 разів.

Тим часом, за словами міністра нафти і газу Сауата Минбаєва, незважаючи на можливість 2-ий хвилі світової фінансової кризи, Казахстан хоче і далі збільшувати видобуток нафти і довести її до 2020 року до 132 200 000 тонн.

Він згадав, що 1-ша нафту з головного проекту республіки - Кашагана - буде, як і було обіцяно раніше, в кінці 2012 - початку 2013 року. Йдеться про обсяги в 370 тисяч барелів на день в процесі першої фази освоєння родовища.

Але, за словами казахстанського міністра, чекати експорту нафти з Кашагана при здійсненні 2-ий фази освоєння родовища варто не раніше 2019-2020 років. Причина такої затримки, за словами Минбаєва, в тому, що до сього часу існує невизначеність між учасниками проекту по бюджету освоєння 2-ий фази Кашаганського проекту.

- Так, поки зберігається невизначеність в переговорах по 2-ий фазі Кашагана. Але при тісній взаємодії підрядних організацій і повноважного органа і при обліку обопільних інтересів проект може бути істотно більш вдалим, - виділив він.

Трохи пізніше в кулуарах форуму, відповідаючи на запитання журналістів щодо непорозумінь між міністерством і акціонерами Кашагана, Минбаєв виголосив, що поки вони не отримували ніяких офіційних заяв про вихід з проекту.

- Ніяких листів і відозв, що хтось з учасників Кашаганського проекту бажає вийти, ми (міністерство. - Прим. "Літера") не отримували, - виголосив міністр.
Нагадаємо, що раніше в ряді казахстанських ЗМІ з'явилася інформація з посиланням на анонімні джерела про те, що південноамериканська "КонокоФілліпс" і датсько-голландська "Шелл" хочуть вийти з цього приголомшливого проекту.

На тлі невизначеності з Кашагане приємною була новина про успіхи на іншому великому родовищі країни - Тенгізі. Спільними зусиллями з інвесторами влади Казахстану хочуть довести створення нафти з 26 млн тонн до 36 млн тонн на рік.
- До початку наступного року має бути завершений проект третьої фази розширення родовища Тенгіз, який буде представлений на розгляд повноважного органу. А ще через рік буде ухвалено рішення по інвестиційної реалізації цього проекту, - уточнив на прес-конференції в рамках форуму KazEnergy голова (зараз вже екс) правління АТ "НК" КазМунайГаз "Кайргельди Кабилдін.

На жаль, очікуваної і обіцяної анонси про результати переговорів уряду з акціонерами третього принципового для економіки країни проекту освоєння газового родовища Карачаганак в процесі форуму не прозвучало. Як з'ясувалося, вони затягнулися ще на півроку і закінчаться, найімовірніше, виключно в кінці року.

За словами Сауата Минбаєва, причина такої затримки в тому, що сторони хочуть конкретно обговорити всі неоднозначні моменти, щоб не з'являлося жодних проблем надалі. Що стосується ціни дещиці, на яку розраховує Казахстан, то певної відповіді також не пролунало.

- Податки при прийнятті рішень в переговорах ніколи не списуються. Це стосується спочатку Карачаганака. І тут ніяких списань взамін за майбутню долю не буде, - відрізав він.
Як зрозуміло, Казахстан хоче отримати 10-відсоткову частку в Карачаганакского проекті - єдиному великому проекті у своїй території, де він не перебуває.

Крім цього, черговий з обговорюваних питань у рамках першого дня форуму стосувався нафтопереробки і забезпеченості нафтопродуктами, спочатку внутрішнього ринку Казахстану.
В процесі власного виступу міністр нафти і газу Казахстану сказав, що республіка розглядає питання будівництва 4-го нафтопереробного заводу (НПЗ).

- Питання не стоїть про будівництво 4-го НПЗ в найближчій перспективі, тому що на даний момент почалася держпрограма по реконструкції 3-х наявних НПЗ, - уточнив трохи пізніше Минбаєв.
Він пояснив, що після закінчення реконструкції та модернізації 3-х заводів їх потужність зросте до 17 мільйонів тонн нафти на рік.

- Але ми прогнозуємо зростання потреб внутрішнього ринку після 2019-2010 року. І навіть із збільшеною після реконструкції потужністю 3-х заводів їх сил не вистачить. Тому потрібно нам мислити про будівництво 4-го НПЗ, - пояснив він.

Питання про те, де конкретно і на чиї кошти він буде будуватися, ще поки залишається відкритим. І якщо в самому Казахстані реконструкція НПЗ тільки стартувала, то казахстанський актив в Румунії вже на порозі закінчення модернізації.

- Ми інвестували практично 1 млрд баксів на реконструкцію НПЗ "Петромідія" в Румунії і до кінця цього року отримаємо сучасний в технологічному плані завод в Європі, - сказав на прес-конференції глава компанії "КазМунайГаз" (КМГ) Кайргельди Кабилдін.

Він нагадав, що викуплений свого часу на 100 відсотків нафтової концерн "Ромпетрол" в Європі для "КазМунайГаза" стратегічно важливий.

- Це наш енергоміст до Європи. У нас є плани вийти з нафтопродуктами, придбаними на НПЗ "Петромідія", на турецький ринок, - додав глава нацкомпанії.
За його інфи, зараз в Європі через світову грошового кризи близько 60 нафтопереробних заводів на межі закриття або реалізації.