"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Сплеск напруженості у відносинах між ЄС і Газпромом викликає занепокоєння

Сплеск напруженості у відносинах між Європейською комісією та Газпромом викликає занепокоєння в середньоазіатських країнах, які багато в чому залежать від поставок їх вуглеводнів в ЄС. "Енерго справи Європи і Росії схожі на справи в парі. Якщо сторони конфліктують, то від цього постраждають усі: спочатку виробники, а потім споживачі", - свідчить минулий заступник міністра природних ресурсів Казахстану Петро Володимирович Своік. Це попередження перегукується з заявами, які озвучили представники 2-ух інших регіональних держав-експортерів, Туркменії і Узбекистану, на недавнешней енергетичної конференції в литовському Вільнюсі.

ЄС прагне встановити партнерські відносини з Казахстаном, який є першою економічною державою Середньої Азії і отримує 80% всіх зарубіжних інвестицій в регіоні. Європа - це головний клієнт для його нафтової галузі (на відміну від сусідів тут видобувається тільки дуже небагато газу), на яку припадає 40% надходжень до державного бюджету. Крім того, відкриття в 2005 році нового шляху транзиту казахського темного золота (на танкерах через Каспійське море до трубопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан) дозволило Астані зменшити залежність від залишилися ще з радянських часів руських нафтопроводів НЕ півночі Каспію.

Таким макаром, в теорії Казахстан, який всіляко прагне виділити свою незалежність від Москви після розпаду Радянського Союзу, був повинен би тільки порадіти відкритому в ЄС 4 вересня слідству за підозрою в розробці перешкод для конкуренції з боку Газпрому і маніпуляціях Кремля з енергетикою. Значимість цього питання, який Володимир Путін зробив своєю особистою справою, підтверджує той факт, що в Астану і Алма-Ату були орієнтовані європейські фахівці, щоб пояснити позицію Єврокомісії.

Спец з енергетичних питань з Алма-Ати Нігмет Ібалдібін так оцінює наслідки юридичного та політичного конфлікту Москви і Брюсселя: "Зараз пріоритетне завдання Казахстану не в тому, щоб тримати Росію на відстані, а в тому, щоб переглянути підписані в 1990-х роках із західними нафтовими компаніями угоди про розробку 3-х великих родовищ в басейні Каспійського моря: Тенгіз, Кашаган і Карачаганак. У нас є побоювання, що розпочате протиборство з Газпромом може послужити ЄС приводом для того, щоб ухилитися від цього питання ".

Муніципальна нафтова компанія "КазМунайГаз" на протяг вже пари років прагне розширити свою частку в цих консорціумах. На Тенгізі вона пробує домовитися з американською Chevron і англо-нідерландської Shell.

На Кашагане (відкрите в 1990-х роках колосальне морське родовище) - з французької Total та італійської ENI. На Карачаганак - ENI, Chevron і російським "Лукойлом".

Крім того, звичайна робота всієї системи просить розмірених відносин з Росією, через яку йдуть три чверті всього казахського нафтового експорту.

Що стосується політики, авторитарний режим казково збагатилися президента Нурсултана Назарбаєва (в Женеві правоохоронні органи підозрюють його зятя Тимура Кулібаєва у відмиванні коштів) опасатеся, що європейське слідство проти Газпрому може змусити Брюссель звернути увагу і на незрозумілі практики середньоазіатських енергетичних компаній. Такий розвиток подій, неодмінно, не обіцяє нічого непоганого Астані, особливо після жорсткого розгону страйків в нафтовому секторі в грудні 2011 року. Те ж саме стосується узбецької диктатури президента Іслама Карімова і Туркменістану, який являє собою реальну "чорну діру" в плані прав людини та прозорості доходів від експорту газу в Європу ... через Росію і Газпром.

Зі стратегічної точки зору, Казахстан хвилюється, що поява нової енергетичної кризи між Москвою (його головний партнер у сфері транспортування та переробки нафти) і Брюсселем (його найбільший клієнт) може зіграти на руку Пекіну. Так, що перейшов в опозицію минулий міністр Петр Своік вважає, що за останні 20 років Китай "відмінно розіграв свої карти": він отримав в своє розпорядження маленькі казахські нафтові концесії і досяг права на будівництво нафтопроводу довжиною 2230 км від Каспію до провінції Синьцзян.

Пекін і його імениті апетити до енергоелементи стають, таким макаром, кандидатурою для експорту нафти на захід. Все ж, казахська еліта з підозрою ставиться до такої перспективі і бажає ще більше варіювати свою клієнтську базу. "Європейському Союзу слід було б краще зосередити сили на закінчення проекту газопроводу Nabucco (він дозволить обійти Росію через Південний Кавказ), також сприятиме прокладці нафтопроводу і газопроводу через Каспійське море, - свідчить працюючий в Алма-Аті минулий експерт Єврокомісії. - Газпром - це обтяжений безмірним вантажем боргів гігант на глиняних ногах. Він викликає суперечки в самій Росії, а його доля тісно пов'язана з путінською владою ".

"Основна енергетична задачка для ЄС - це вироблення тривалої спільної політики і турбота про те, щоб найбільші європейські нафтові компанії, в Середній Азії і в світі, не діяли всупереч інтересам 500 мільйонів споживачів нафти і газу в Євросоюзі", - продовжує він.

Джерело: Рішар Верлі (Richard Werly), www.inosmi.ru