"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Фахівці Кембриджської Асоціації енергетичних досліджень IHSCERA пророкують лідерство Казахстану по приросту видобутку нафти в Євразії і в світі

Даний прогноз фахівці авторитетної Кембриджської Асоціації енергетичних досліджень IHSCERA зробили в процесі Круглого столу в Астані, організованого під егідою Асоціації KAZENERGY. За словами керуючого дослідних робіт в галузі енергетики Росії та країн Каспію Меттью Дж.Сейгерса, навіть без 2-ий фази родовища Кашаган, ...

Даний прогноз фахівці авторитетної Кембриджської Асоціації енергетичних досліджень IHSCERA зробили в процесі Круглого столу в Астані, організованого під егідою Асоціації KAZENERGY.

За словами керуючого дослідних робіт в галузі енергетики Росії та країн Каспію Меттью Дж.Сейгерса, навіть без 2-ий фази родовища Кашаган, за показником інкрементального приросту видобутку нафти Казахстан в найближчі роки буде фаворитом посеред держав Євразії та світу. За базисним прогнозом IHSCERA, до 2035 року сумарний видобуток в головних нафтових країнах Євразії виросте приблизно до 731 мільйона тонн, і дещиця Казахстану зросте до 23,5%. Казахстан, можливо, буде єдиним джерелом істотного приросту нафтовидобутку в Євразії.

Фахівці Кера закликають не забувати про циклічність ціни на нафту і про здатність їх досить різкого пониження з поточних рекордних рівнів в 120 баксів за барель до 80 баксів за барель. Найвищі ціни на нафту ведуть до скорочення попиту і виникненню інших постачальників і проривних технологій, що в якийсь момент призводить до суворого зміни тривалої структури попиту. В цьому сенсі зростаюча залежність муніципальних бюджетів багатьох країн-виробників нафти від великих цін представляється ризикованою. За такого розвитку ситуації, яким буде кращий профіль видобутку нафти для Казахстану - активізація видобутку в найближчі роки чи підтримку більш плоского профілю видобутку для продовження загального терміну життя родовищ? Відповідь на це питання неминуче пов'язаний із загальними цінностями економною та соціальної політики Республіки Казахстан.

При всьому цьому картина прийдешнього попиту на нафту серйозно різниться у різних регіонах світу. Попит на нафту в Європі досяг піку пару років назад, і буде знижуватися в тривалій перспективі в силу досить низького росту ВВП і суворого зростання енергоефективності та використання інших джерел енергії. Між тим, на відміну від Європи, попит на енергоносії в Азії зростатиме. Головні споживачі в найближчі десятілетія- бурхливо розвиваються Китай та Індія. За цей широкий азіатський ринок збуту розгорнеться гостра конкурентність, вважають фахівці Кера.

Зараз велика частина казахстанської нафти йде на експорт у західному напрямку і транспортується через чорноморські порти. Але надалі транскаспійський і східний експорт наростатимуть, передбачають фахівці IHSCERA.

Роль Казахстану в Євразійському газовому бізнесі не так велика як в нафтовому бізнесі. Все ж, на думку директора з досліджень в області енергетики Росії та країн Каспію Віталія Єрмакова, Казахстан має потенціал приростити видобуток і експорт газу. В короткостроковій перспективі газовий ринок Європи буде «ринком продавця» з потенціалом істотного зростання поставок трубопровідного газу з Росії, що також робить додаткові змогу зростання експорту газу з Казахстану в Росію. З іншого боку, прокладка газопроводу з Туркменістану в Китай і його заплановане розширення робить здатності для експорту казахського газу в Китай. Таким макаром, в перший раз в сучасній історії середньоазіатські виробники газу змогли значно диверсифікувати власний експорт. При всьому цьому, рекордне зростання попиту на газ в стрімко зростаючих азіатських економіках і найвищі ціни приваблюють як постачальників газу по трубопроводах, так і постачальників СПГ. Виключно в одному Китаї в найближчі три роки очікується підвищення попиту на газ до 230 млрд кубічних метрів, що значить суворий зростання імпорту. Але фахівці не беруться пророкувати, як тривало збережеться така динаміка.

В останні роки Китай почав інтенсивно працювати над реалізацією істотного геологічного потенціалу нестандартної газовидобутку в Китаї. Очікується, що до 2020 р видобуток сланцевого газу в Китаї вийде на промислові масштаби, і це стане серйозною загрозою ввезення, в тому числі, можливо, і казахстанського газу.

Астана 26/04/2012, Прес-служба Асоціації «KAZENERGY» www.kazenergy.com