"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Чи застраховані ми від жанаозенского прецеденту?

Ось і запросив прокурор для "паліїв війни" в Жанаозені - Козлова, Аминова і Сапаргалі від 4 до 9 років позбавлення волі. А колишнього градоначальника Сарбопеева звинуватили в корупції зовсім дали "червонець".

Здавалося б: "революційний клубок" зрештою розплутаний, і кінці його урочисто опускаються в воду. Але хто може гарантувати, що через деякий час ми не отримаємо новий Жанаозені, нехай - в іншому, більш проблемному регіоні?

Адже, якщо розібратися, винуватими в тому, що ситуація в місті нафтовиків загострилася до максимуму, були всі - і, як це прийнято іменувати, "зовнішні сили", і російські бюрократи, на майже все закривали очі, і бадьоро рапортували наверх, що " в Багдаді все спокійно ".

Необхідно відзначити, що регіон цей давно вважався проблемним. З початком видобутку в цих нафти і газу, в 20-му столітті, близько компаній, тут почали з'являтися селища, де селилися робітники-вахтовики.

Люди, що їхали на нафтовидобуток з усього СРСР, з плином часу, осідали в цих краях, привозили родини. Тут знаходили пристанища і звільнилися з розташованих в оточенні таборів зеки, яких на батьківщині не очікував ніхто. Так стали з'являтися містечка, з більш ніж "пролетарським" популяцією.

Про зручність проживання в їх, в ті часи, не шпарко то і клопоталися. Традиція - напихати нафтовиків тільки самим потрібним збереглася і до теперішнього часу.

Тим паче, що країна вступила однією ногою в капіталізм, і турбота про ближніх була швиденько перекинута на плечі цих же самих ближніх. У тому ж Жанаозені існували, природно, поліклініки та школи, той же самостійний наш Казмунайгаз як би навіть створював нові робочі місця. (Ну і де ще, в принципі, було трудитися місцевим жителям)? Все ж, складалося враження, що над регіоном навічно нависла тінь такої сіруватою безвиході.

Бували тут виступи незадоволених і в російське час, не став винятком і період незалежності.

Адже населення Жанаозені раз в рік зростала. Не можна скидати з рахунків і унікальну ситуацію пов'язану з місцевими особливостями.

У просторіччі Мангистау нерідко іменують Адайстаном (по імені казахсго роду, який здеь фактично гомомгенен) і навіть прибували сюди досить густо оралмани, по-1-х теж належать цьому роду, а якщо ні - то все одно переймають (підпорядковуються?) Спеціальні риси, якими відрізняються конкретно в цьому регіоні, конкретно цей рід ... В еконміческом плані скоро склалося так, що в сферах, не пов'язаних з видобуванням нафти і газу, стали трудитися більше половини міських жителів. Заробіток їх, природно, відрізнявся від коштів, одержуваних нафтовиками.

В той час, як ціни в магазинах нещадно росли. Надлишок населення, нестача житла, місць в дитячих садах, школах і поліклініках, найвища ціна товарів - все це рівномірно розжарювало обстановку в Жанаозені. І першими в містечку почали страйкувати неможливо нафтовидобувачі, а робочі сервісних служб, чиєю заробітної плати не вистачало для гідного життя посеред місцевих реалій.

Страйк нафтовиків Мангістау стала найбільшою і тривалої акцією протесту за 20-річну історію Казахстану. Невдоволення розміром заробітної плати і критеріями праці робочі дочірніх компаній гос нафтогазової компанії "КазМунайГаз" ("Каражанбасмунай" і "Озенмунайгаз") стали виражати ще 5 років тому. Хронологія виступів виглядала, приблизно наступним чином:

- Червень 2008 р рік. Страйк в ПФ ОМГ. Головні учасники - працівники транспортних організацій.

Причина страйку - їх незгода з планом майбутню реструктуризацію і приватизацію активів.

Потім було висунуто ще 7 пт вимог. Тривалість страйку - 15 днів.

- Березень 2009 рік. Страйк в ТОО "Бургилау". Причина страйку - вимоги щодо скасування результатів приватизації та повернення цієї особистої організації до складу ПФ ОМГ.

Тривалість страйку - 2 дні.

- Вересень 2009 рік. Страйк в ПФ ОМГ. Причина - підтримка голодуючих працівників, що вимагають поміняти систему оплати праці та підвищити зарплату.

Наступного було висунуто ще 8 пт вимог.

Тривалість - 2 дні.

- Березень 2010 рік. Страйк працівників ПФ ОМГ. Причина - незгода з переходом на новітню систему оплати праці і способами її введення.

Була зроблені примирна комісія для розгляду 14 вимог страйкарів. Страйк тривав 15 днів.

- Жовтень 2010 рік. Страйк працівників транспортних організації ПФ ОМГ. Передумовою з'явилися вимоги по звільнення затриманого правоохоронними органами водія УОС-5 Кашанова Т., підозрюваного в зберігання і транспортування наркотиків.

Тривалість страйку - 4 дні.

- Травень 2011 року - страйки окремих робочих в колективах АТ КБМ і ПФ ОМГ, що вимагають підвищення зарплати. В процесі страйку висунуто ще 4 вимоги.

В цілому, вимоги, висунуті влаштовувачами акцій протесту, були різними. Це - і збільшення зарплати, і зменшення планів видобутку нафти, і розширення штатної чисельності ПФ ОМГ і дочірніх організацій, а так само - зняття з посад окремих керуючих, відновлення раніше звільнених за порушення дисципліни працівників, вирішення питань безробіття в м Жанаозен та благоустрій містечка , передислокація РД КМГ в Мангістауську область і т.д. Частина цих вимог можна було розгледіти в рамках трудового спору (що погано-бідно, але робилося).

Але багато вимоги не ставилися до компетенції роботодавця. При цьому улаштовувачі акцій, грубо зневажаючи всі закони, залякували працівників, перешкоджаючи їм всякими методами вийти на роботу. Природно, всі перераховані страйку рішеннями судів визнавалися нелегальними.

Офіційні ЗМІ, що освоюють транші по держзамовленню, ситуацію фактично замовчували. В найкращому випадку, у тому час від часу з'являлися маленькі "ввічливі" замітки про трудові конфлікти. В той час, як опозиційні видання практично вчепилися в цю тему і давали картину ще яскравіше і в прямому сенсі цього слова - періодичність.

Інша розмова - під яким кутом зору подавалася картина (але нас, слава Богу, свобода слова!).

Потрібно сказати, з страйкуючими пробували зробити конструктивний діалог. При цьому - не раз. Але всі переговори закінчувалися нічим.

І, звичайно невдоволенням рядових нафтовиків не забули користуватися великі зарубіжні гравці. Фінансуючи особливо-радикальні політичні течії, і через провокаторів розпалюючи і підігріваючи трудові конфлікти, вони завзято кинулися розхитувати і без того не найблагополучнішу ситуацію в регіоні. Основним "дбайливцем" за права нафтовиків став відомий побіжний банкір Мухтар Аблязов.

На його кошти партія "Алга", на чолі з Володимиром Козловим, майже у всьому і привела Жанаозені до трагічного грудня 2011 року.

Конкретно Козлову належала ініціатива перекладу протестних виступів працівників "Озенмунайгаза" в довічну акцію, яка стала б генератором революції по всьому Казахстану. Величезна увага "алгінци" приділяли зриву переговорів з роботодавцями та місцевою владою. З тим, щоб потім перекласти відповідальність за це на акимат і нацкомпаній.

Активісти з його групи постійно виступали перед робітниками, навіюючи їм впевненість у їх правоті, підштовхуючи до скоєння протиправних дій, до більш конструктивним акціям.

Слідство дізналося, наприклад, що коли 1 березня 2010 почалася акція протесту на ОМГ, 15 березня в Жанаозені з'явився Володимир Козлов, поспілкувавшись з неформальними фаворитами нафтовиків і від особи Мухтара Аблязова який пообіцяв їм допомогу юристів, економістів та аналітиків. Демонстрація "інтернаціональної підтримки" у вигляді візиту в Жанаозен депутата Європарламенту Пола Мерфі 17 липня 2011 також супроводжувалася закликами продовжувати боротьбу і не йти на співпрацю з роботодавцями та місцевою адміністрацією.

15 листопада 2011 активісти з зробленою Козловим групи виступили перед учасниками акції протесту у будівлі міського акімату, заявивши, що трудовий конфлікт вже перебіг до політичну сферу, а тому потрібно добиватися переговорів не з місцевими властями, а з вищими посадовими особами країни. Конкретно за таким сценарієм був здійснений зрив переговорів 24 листопада 2011.

При чому, проби управління ОМГ і місцевих властей вирішити ситуацію "полюбовно" робилися постійно. Але вони всі були зірвані стараннями "Козлова і компанії". В цей час посеред страйкуючих почали поширювати і листівки, в яких нафтовиків звали не просто битися за свої права, та й скидати існуючу владу.

Слідство обґрунтувало, що цим же Володимиром Козловим була організована відправка з Алмати в Жанаозен листівок "Арда? Ти а? Айин!? Асіетті Ма ?? истау еліні? К? Рескерлер" і! ("Бійці священної землі Мангістау"!) І "К? Тер басинди,? Аза ?, желкендегіжендеттіт? Сір"! ("Встань з колін, казах, скинь з шийки деспота і злодія"!), Творцем яких, за даними правоохоронців, був Мухтар Аблязов.

До слова, Козловський асистенти, підбурюючи страйкуючих, не рахуючи політичних, пробували вирішити і свої особисті труднощі. Наприклад, Акжанат Амінов на суді пояснив, що відмінно усвідомлював злочинність вимог висунутих страйкарів, але діяв через те, що відчував особисту неприязнь до керівників підприємства.

Він так само зізнався, що, насправді, проводив диверсії на підприємстві, а конкретно організовував страйки спеціально в морози. За словами Аминова, Узеньске нафту багата парафинами, які просто застигають.

І якщо призупинити створення стовідсотково, то це загрожувало родовищу катастрофою. Під час такої небезпеки управління жвавіше робило вимоги. Ось тому останню літню стачку вирішено було тягти якомога довше, до морозів.

Але результатом акції став розстріл робітників, і Амінов заявив, мовляв, тепер-то, зрештою, розкаюється.

Про провокаційних листівках повідала суду і глава алматинського філії партії "Алга", активна учасниця руху "Халик Майдани" Айжангуль Амірова. За її словами, в кінці жовтня минулого року Володимир Козлов відправив їй по електронній пошті лист з відозвою Мухтара Аблязова до мангістаусцам.

Пізніше півтори тищі листівок з цим текстом поширили посеред нафтовиків. Дама пояснила, що коли вона прочитала зміст листівок - зробила висновок, що Аблязов закликає людей до війни. Також погано це звернення сприйняли і самі страйкуючі.

Вони свідчили, що замість листівок їм потрібна допомога юристів та економістів. Але, за завжди перебування в Жанаозені, активісти "Алгі" їх так і не надали. Зате, за свідченням Амірова, управління "Алгі" не скупився на виділення коштів, безкоштовне розповсюдження опозиційної преси та пристрій наметів для учасників страйку.

Загалом, складаючи в одну купу все "невідомі", грудневі дії в Жанаозені зараз ніяк не можна іменувати "стихійними". Чого варті й накачані "хлопчаки", в робочих робах, побачені в перших рядах протестувальників, і дуже багато зброї, в тому числі - вогнепальної, вилученого у учасників заворушень.

До слова, на суді, Володимир Козлов задав цікаве питання: якщо у правоохоронних органів на руках були всі дані про підготовку заворушень в містечку нафтовиків. Були прослушки переговорів страйкуючих і опозиції між собою, а так само з Аблязовим. То чому, знаючи про підготовку до розгардіяш, ніхто нічого не зробив, щоб їх попередити?

Ось тут то ми і підходимо до найголовнішого: кому, крім побіжного банкіра була прибуткова нагнітання пристрастей? Або вся справа в боязні наших чиновників похитнути "Хабаровськ" міфотворчість, мовляв, у нас в країні не буває проблем? Так при такому розкладі схожа ситуація може скластися в будь-якому регіоні.

А беручи до уваги економічні реалії і те, що "британський утікач" абсолютно точно не заспокоїться - це неодмінно станеться. Беручи до уваги реалії нашого юного країни, в принципі, можна "усвідомити" наших чинуш - їм про гаманцях власних дбати пристало, і не залучати зайвої уваги до вотчина, відданим в управління.

Але силовики то чому очі настільки тривало опускали, спочатку Генеральна прокуратура і т.д.? В новенькому уряді поміняли зрештою міністра праці? Але є величезні підозри що її прибрали не через Жанаозені (!).

Хоча, згідно з логікою, спочатку мала полетіти голова більш профільного (щодо подій в Жанаозені) міністерства ... Усі ці, здавалося б, "маленькі" питання перетворюються з кожним роком в цілий рій. А адже другого Жанаозені країна може і не витримати, а від повторення даного сумного прецеденту, країна схоже ще не позбулася.

Джерело: Батир АЛЕКПЕРОВ, www.contur.kz