"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

Головні факти

Головні факти

Нафта - це горюча рідина, що є складну суміш із вуглеводнів. Різні типи нафти значно розрізняються по хім і фізичним властивостям: в природі вона представлена ​​і у вигляді темного бітумного асфальту, і в формі світлих летючих різновидів. Всупереч закоренелому висловом "темне золото", нафту відрізняється різноманітністю кольорів - вона може бути темною, коричневою, вишневою, зеленуватою, бурштинової, жовтуватою.

Її запах теж буває зовсім різним - від приємного і навіть ароматного до отвратно сірчистого.

До складу сирої нафти заходить близько 1000 компонент. Посеред їх переважають алкани, циклоалкани і різні ароматичні вуглеводні. Інші органічні сполуки, присутні в нафті, містять азот, кисень, сірку або малозначне кількість металів - заліза, нікелю, міді і ванадію.

За хімічним складом нафта дуже схожа на кам'яне вугілля - у ньому теж головним складовим компонентом є вуглець. Тому нафту і газ, разом з вугіллям, торфом і сланцями, вчені відносять до одного класу копалин - каустобиолитов.

Поклади цього найціннішого корисної копалини розміщуються на глибині від 10-ов метрів до 5-6 км. Походження нафти до сього часу викликає бурхливі дискусії.

Велика частина вчених є прихильниками биогенной теорії, згідно з якою нафта формувалася із залишків живих організмів - здебільшого планктону. Залишки скупчувалися на дні водних басейнів, потім ущільнювалися і зневоднюється.

В критеріях обмеженого доступу кисню в їх протікали різні біохімічні процеси. Пласт залишків потім опускався на глибину, де в умовах високої температури і тиску відбувалося нефтеобразованіе. Ця теорія виникнення нафти отримала назву "биогенной". Але вона не є єдиним роз'ясненням виникнення цього безцінного ресурсу.

Досить багато вчених і професіоналів дотримуються іншої думки з цього питання, виступаючи прихильниками теорії "абіогенного синтезу". Ще Д. І. Менделєєв представив, що нафта з'являється з глибинних флюїдів - водянистих і газоподібних компонент магми або циркулюючих в земних глибинах сумішей, насичених газами.

Він вважав, що під час процесів горотворення вода проникає вниз по тріщинках, рассекающим земну кору. Зустрічаючись в надрах з карбідами заліза, вода вступає з ними в реакцію під дією високих температур і тиску.

У підсумку цієї реакції утворюються оксиди заліза і вуглеводні, наприклад етан. З цих же розломах насичені вуглеводнями флюїди піднімаються в верхні шари кори і заповнюють тверді породи-колектори. Так утворюються родовища нафти і газу.

Геологи потім дізналися, що родовища нерідко формуються в зоні глибинних розломів - це підтверджує здогад Менделєєва. Але найбільш суворим аргументом на користь абиогенной теорії стало відкриття в 1988 році родовища "Білосніжний Тигр". Це родовище на морському шельфі В'єтнаму розміщується на глибині вище 3 км не в товщі осадових порід, а в гранітному "фундаменті".

Пробурена свердловина відразу зафонтаніровала, і до сього часу нафта надходить з неї з непоганим напором. Присутність живих організмів або планктону, з яких могла б утворитися нафту, в такому середовищі не представляється ймовірним. Раз нафту може скупчуватися в жорстких кристалічних породах, в яких ні органічних залишків, абіогенний теорія представляється повністю логічною.

Питання походження нафти - це не абстрактна наукова проблема. Він важливий для всіх нас. Якщо в надрах землі до сього часу йде органічний синтез, є надія на відкриття все нових і нових покладів нафти.

Якщо ж вона має тільки органічне походження, перспективи невтішні. Вважається, що при збереженні поточного рівня вживання і при видобутку нафти з вседоступність джерел вона завершиться вже в 2-ій половині цього століття. Але з розвитком технологій нафту буде можна добувати там, звідки раніше її просто не можна було витягти - наприклад, з природних бітумів, припаси яких складають 600 мільярдів тонн, що більш ніж вчетверо перевершує доведені класичні припаси нафти.

Чому ж нафта так принципова для нас? Завдяки високій енергоємності та транспортабельности, з середини XX століття вона служить найважливішим джерелом енергії в світі. На створення пального йде до 84% видобутого зараз обсягу.

Інші 16% служать сировиною для переробки в пластмаси, розчинники, добрива, фармацевтичні засоби та іншу продукцію, без якої сучасна цивілізація просто неможлива.

Навіть якщо в дальньому майбутньому нафту втратить пріоритетну роль як пальне, її цінність при цьому всьому не зменшиться. Населення землі як і раніше не зуміє обійтися без предметів, обов'язковим компонентом у виготовленні яких є нафта. Таким макаром, з розвитком інших і поновлюваних джерел енергії більше нафти буде витрачатися на потреби нафтохімічної індустрії.

Гідні уваги факти:

  • У 1763 році Ломоносов опублікував працю "Про шарах землі", де він представив, що і нафта і кам'яне вугілля відбуваються різними способами з 1-го і такого ж органічної речовини.
  • Одна з ранніх теорій походження нафти передбачала, що ця темна субстанція - не що інше, як ... сеча китів, що осідає на дні океанів і потім підземними каналами проникаюча в надра землі.
  • Християнська релігія висунула свою версію походження нафти на Землі. Ця теорія сходить до часу створення світу, коли земля була так злачні, що жир просочував її від поверхні до величезних глибин. Після гріхопадіння і вигнання Адама і Єви з райського саду частина цього "жиру" улетучилась, а частина пішла глибоко в надра, а потім Глобальний потоп перетворив його в нафту.
  • В дослідних роботах походження нафти є і позаземної слід. В кінці XIX століття російський вчений В. Д. Соколов представив, що молекули вуглеводнів містилися в газопиловому хмарі, з якої утворилася наша планета.