"Oil & Gas Kazakhstan"

международная выставка

  
  
  

"Нафтова ера закінчиться до того, як вичерпається нафта"

Один з магнатів Саудівської Аравії якось пожартував: "Кам'яний вік закінчився не оскільки вичерпався припас камінчиків ...". Далі шейх Закі Ямані підсумував: "І нафтова ера закінчиться задовго до того, як вичерпають всю нафту".

Багато, в тому числі і творець нинішніх рядків, переконані, що коли "нафтової колодязь" Рф буде спустошений, економіка нашої країни, впавши, поховає під собою російську цивілізацію. У представників нинішнього управління РФ, видимо, світогляд інше, але пов'язано це, за твердженням капіталіста Рорі Макфокара, з тим, що "... Їх помилка в тому, що вони прийняли найвищі ціни на нафту за свою геніальність в управлінні економікою".

Відштовхуючись від цієї "крамольною" думки, спробуємо висвітлити, на мій погляд, важливу проблему оптимального використання нашою державою придбаних від реалізації сировини нафтодоларів. Адже чим більше їх надходить в казну, тим більш амбіційними стають планиросійського уряду по економним витратам на ...

... Так і хочеться закінчити фразу словами "На поліпшення речового добробуту всіх членів суспільства"!

Як прикро б це не звучало, схожа кінцівка була б брехнею. Не мною, а Рахунковою палатою РФ зафіксовано, що порушення при витрачанні російського бюджету щороку зростають в 1,5-2 рази!

Приміром, у 2011 році порушення законодавства в бюджетно-фінансовій сфері обчислювалися сумою більш ніж в 0,7 трлн. рублів, половина з яких припала на пряме невиконання вимог Економного кодексу. Але начебто там не було, в минулому році було досягнуто зростання російської економіки, і, в головному, за рахунок нафтогазових доходів. При цьому, не тільки лише планових.

Приміром, коли складався прогноз на 2011 рік, передбачалася середньорічна вартість нафти в $ 81 за барель. Фактична ж вартість склала $ 109,6 за один барель.

Іншими словами практично $ 30, як мовиться, неврахованих за кожні 159 л. (Конкретно стільки важить один барель) нафти, якої за рік в Росії видобувається півмільярда тонн! Варто дивуватися тому, що дещиця доходів від вуглеводневої сировини в загальному обсязі доходів федерального бюджету непохитно виростає, і в минулому році дійшла практично до 50% ?!

Але, як зазначав вище, виростають в геометричній прогресії і порушення при витрачанні бюджету.

112 років тому міністр грошей царської Росії Сергій Вітте зазначав, що "... Наружняя торгівля харчується здйбільшого продажем за кордон сирих творів, цілком схильною стихійним впливам ... мінливих критерій. При таких обставинах добробут населення не може бути ні найвищим, ні стійким".

Мабуть, це світогляд з миколаївського Петербурга до сучасного столичного Кремля досі так і не дійшло, незважаючи на власний більш ніж сторічний вік. Адже можна постійно говорити про досягнуту в країні стабільності в підсумку перетворення в життя урядом наймудріших політико-економічних кроків, але якщо ці кроки грунтуються тільки на великих цінах вуглеводневої сировини, то вищезгадану стабільність целенаправлено Залапковано.

Гадаю, немає сумніву в тому, що подальший розвиток багатьох негативних подій в Росії з'явиться прямим наслідком нинішньої "стабільності"; ціни на нафту неодмінно зіграють роль типового каталізатора, який підштовхне наївне суспільство до соціальної невдачі. Адже люди не сліпі, вони розуміють і бачать, що політичні та монополістичні кола Росії, завдяки її де-юре всенародним вуглеводневим багатствам, ведуть обдуману економічну лінію, яка сьогоднішніх багатіїв робить ще більше забезпеченими, а малозабезпечених людей - ще більше бідними.

І в цьому нюансі мотивація необхідності деяких муніципальних витрат виходить на 1-ий план. Приміром, за даними Мінрегіонрозвитку, практично трильйон рублів витрачено на підготовку до Олімпіади в Сочі, і, як зазначає координатор проектів організації "Екологічна вахта по Північному Кавказу" Дмитро Шевченко, на даний момент "... З кишеньки кожного мешканця країни, від малюка до старого , вже витягли по $ 200 - $ 250, а скільки буде ще вийнято - неясно ".

Природно, якщо це кишеньку мешканця РФ Романа Абрамовича, то - хай живе Олімпіада! Але, не гріх згадати і те, що в мільйонах кишеньках російських літніх людей не 1-ий рік нудиться "воша на аркані".

Навряд, хто зараз, навіть астроном Павло Глоба, передбачить, якими будуть ціни на нафту в 2018 році, коли в Росії відбудеться чемпіонат світу з футболу. Але вже на даний момент підраховано, що нашій країні це "принципове для її соціально-економічного розвитку" спортивний захід обійдеться практично в $ 20 мільярдів. Така ж сума вже була витрачена на проведення недавнього саміту АТЕС у Владивостоці.

В червні сьогоднішнього року прем'єр-міністр РФ зустрівся з главою Чечні Рамзаном Кадировим і пообіцяв йому роль цієї республіки в проекті гірничо-туристичного кластера. Залишається тільки уповає, що роль забезпечить Дмитро Медведєв, а фінансування, як звичайно, організує Аллах, який, судячи з усього, очевидно благоволить юному фавориту Чечні ...

Пару років назад тодішній віце-президент Глобального банку Мойзес Наїм висловив гідні уваги думки: "Нафта руйнує політику країни і очікування людей. Вона підриває здатність країни належним чином розподіляти публічне надбання, призводить до концентрації влади в руках небагатьох людей, вихолощує демократію. Тому в Росії визріває дуже деструктивна ситуація, ця країна стоїть на порозі величезної кількості викликів ... ".

Обстановка, що створилася в Росії за останні роки, значною мірою виправдала надії заправив величезного нафтогазового бізнесу, які прагнуть до отримання найбільшого прибутку. Зараз нікому (і ні в якому разі) практично не допустимо критикувати наші нафтові і газові "національні надбання"; будь-які посягання на їх авторитет розглядаються як удар по муніципальному престижу Російської Федерації. Воно і не дивно, бо в нашій країні основним стрижнем економіки є певний політико-вуглеводневий союз, оцінюваний властями як муніципальна стабільність, а народом - як джерело потенційного розвалу Росії.

Думаю, не буде перебільшенням уявити, що цей союз перетворив в перманентний свято життя декількох сотень людей країни і одразу позбавив надійного і гідного майбутнього 10-ки мільйонів росіян.

Джерело: Олег Султанов, forum-msk.org